Kırmızı Et İnsan Ömrünü Kısaltıyor

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından bir kaç ay önce yayımlanan araştırmaya göre, et yemek insan ömrünü kısaltmakta. Milliyet gazetesi kaynaklı habere göre araştırmada 120 bin kişi 28 yıl boyunca takip edilmiş. Buna göre her gün gereğinden fazla kırmızı et yiyen deneklerin; içerdiği kolesterol nedeniyle yüzde 13 daha fazla ölüm riskine maruz kalmakta. Bu çalışmaya karşı açıklama ise Men’s Health’in İngiltere edisyonunun bu ayki sayısından geldi. Harvard’ın tersine, kırmızı etin eğer bilinçli tüketilirse vücuda zarar değil yarar sağlayacağını tespit ettiğini öne sürdü.

Harvard’ın araştırmasında fazla tüketilen kırmızı et kalp hastalığı riskini daha da artırıyor. Kırmızı  etin insan vücuduna  kattığı doymuş yağ ve kolestrol, yüksek kan basıncına neden oluyor. Uzmanlar, bu durumun bunun kalp krizini tetiklediğini belirtiyor. Ancak İngiliz Men’s Health dergisine göre bu tez hiç de güvenilir değil. Sadece ABD’liler üzerinde yapılan bu araştırma dünyanın diğer ülkelerinde et tüketimini hesaba katmıyor.   Dergiye  göre günlük et tüketimi 70 gramın altındaysa ve etin yağlı kısımları yemeden önce ayırılmışsa sorun yok. Hatta  kırmızı et tüketimi  tehlikeli olmadığı gibi içindeki yüksek protein miktarı nedeniyle vücuda ihtiyacı olan besini sağlıyor.

Kırmızı Eti Haftada Ne kadar tüketmeli
Bir çok araştırma,  günlük et tüketimi değerleri üzerinde durmakta ve haftalık kırmızı et yeme miktarının önemini vurgulamkta. Dünya Kanser Araştırma Derneği’ne göre haftada 500 gramdan fazla et yemek sağlığa iyi zararlı. Uzmanlara göre en sağlıklı tüketim biçimi 500 gramı haftanın günlerine göre uygun şekilde dağıtmak.

Kırmızı Et Kas İçin Zorunlu mu?
Uzmanlar, kas yapmak isteyenlerin yüksek miktarda et yemeleri gerektiği düşüncesinin yanılgı olduğunu belirtiyorlar. Bununla birlikte, eti sindirmek daha zor olduğu için, etin içindeki amino asit diğer besinlerinkinden daha az işe yarıyor. Loughborough Üniversitesi spor bölümü profesörü Clyde Williams’a göre sporcular gerekli besinleri ton balığı veya sütten de alabiliyor. Buna karşın sporcuların et tüketmeleri vücutlarına daha fazla keratin girmesi açısından çok önemli.  Vücuda daha fazla keratin girmesi, kaslara daha fazla oksijen gitmesi anlamına geliyor. Bu da sporcuların daha fazla enerji depolaması anlamı taşıyor.

ETin Hangi Bölgeden alındığı Önemli
Ünlü kasap David Lishman’a göre kırmızı etin, hayvanın vücudunun hangi bölgesinden alındığı önemli. Kırmızı et  alındğı bölgeye göre farklı besin değerleri içerebiliyor. Örneğin, hayvanın kaburgasının etrafındaki etteki doymuş yağ miktarı 15 gramken, sığır filetosu hayvan vücudunun daha az çalışan bir bölgesinden elde edildiği için bu miktar 2 gram. Uzmanlar,  tavuk, balık ve hindiye göre daha yağlı olan  her türlü kırmızı eti; pişirmeden önce 20 dakika buzlukta bekletmenin, yağlı kısımların temizlenmesini kolaylaştırdığını ve bunun da kırmızı etin zararlarını azalttığını belirtiyor.

Kırmızı Eti Bekletin
Plymouth Üniversitesi öğretim üyesi Doktor Victor Kuri çok taze yenen tavuk ve kırmızı  etin tadının birbirlerine anlaşılmayacak kadar yakın olacağını belirtiyor. Etin aromasının daha çok alınması için bekletilip yenilmesi gerektiğine belirten Victor Kuri, kırmızı eti taze yemek yerine bir kaç hafta bekletip yemenin hem tadını güzelleştidiği hem de dokular arasındaki bağları gevşetip eti kolay sindirilebilir bir hale getirdiğini söylüyor.

Eti Çok Sıcak Tüketmeyin
Eti pişirdiğiniz tava çok sıcak olmasın.  Uzmanlar eti fazla pişirerek yakmanın, etin kanserojen madde içermesine neden olduğunu belirtiyorlar. Tavanın çok sıcak olup olmadığını test etmek için üzerine biraz su dökünüz. Eğer baloncuk oluşturduktan sonra buharlaşıyorsa tavanız kullanıma hazır demektir. Yine uzmanlara göre eEti sağlıklı pişirmek isteyenler, tereyağdan uzak durmalı ve sızma zeytinyağı kullanmalı. Zeytinyağını tavaya dökmek yerine, eti pişirmeden önce zeytinyağından geçirmek daha sağlıklı.

Sizin İçin Seçtiklerimiz