Kilosu Az Olan Bebekler

Doğumdan sonra sonra geçen bir iki ay zarfında yani bebekliğin ilk aylarında kilo almakta zorlanan bebeklerin, 13 yaşından başlayarak akranlarıyla aynı kiloya ulaştığı belirlendi. İngiliz bilim insanlarının yapmış olduğu araştırma, Pediatrics adlı dergide yeraldı. Araştırma sonucunda, ebeveynlerin hızlı kilo alamayan bebekleri için kaygılanmalarına gerek olmadığı belirtildi. İngiltere’nin Bristol bölgesinde 90’lı yıllarda yapılan ve 11 bin 499 çocuğun katıldığı bir araştırmanın verilerini inceleyen uzmanlar, doğumdan sonraki 8 haftada yavaş kilo alan 507 bebeğin arayı hızla kapattığı sonucuna vardılar.
İngiliz bilim insanlarının yaptığı söz konusu araştırma sonucunda, 8 haftalık-9 aylıkken düşük kilolu olan 480 bebeğin de 7 yaşına kadar yavaş yavaş kilo aldığı, 13 yaşında akranlarıyla aynı kiloya ulaştığı vurgulandı.
Araştırmacılara göre hastalık belirtisi olmadığı takdirde, bebeklerin düşük kilosunı dert etmemek gerekli. Ailelerin kaygıya kapılıp çocuklarını fazla kalorili yiyeceklerle beslememeleri konusunda uyaran uzmanlar; 1 yaşında kazanılan beslenme alışkanlıklarının ilerde kilo alımı konusunda belirleyici olduğunu belirtiyorlar. Bilim insanları, fazla kalorili yiyeceklerle beslenen bebeklerin daha sonra obezite riski ile karşı karşıya kalacakları konusunda da uyarıda bulunuyorlar.

Sizin İçin Seçtiklerimiz