KEPEK SORUNU

Bir zamanlar bir şampuan reklamı vardı, çoğunlukla ironik bir örnek olarak tartışma ve sohbetlerde de yerini uzun süre korudu. “Neşe’nin kepek sorunu” Gerçekten de kepekli saçlar insan psikolojisini ciddi olarak etkilemektedir. Bu yazımızda kepek hakkında kısa bilgiler vereceğiz…
Malassezia Ovalis (Pityrosporum ovale) mantarı zedelenmeye, ve derinin en üst­teki tabakasını dökerek kepeğe neden olurlar.
• Saçınızı düzenli olarak şampuanlayın. Ilımlı ilaç içermeyen şampuanlardan başlayın. Kafa derisine nazikçe masaj yaparak ince tabakanın dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bol su ile durulayın.
inatçı vakalar için ilaçlı şampuanları kullanın. Çinko pyrithione, şahsilik asit, selenyum sülfid içeren mesela Head & shoulders, Neutrogena T/Sal veya T/Gel, Tegrin, denorex, Delsun Blue gibi markalara bakabilirsiniz. Kepeklen­meyi önlemek için kepek önleyici şampuanları kullanmalısınız. Değişik tür­den şampuanları kullanmak yardımcı olacaktır.
• Antifungal nizoral kullanarak kafa derisinin üzerindeki kepeğe neden olan mantarları yok edebilirsiniz. Bu şampuan reçeteli veya reçetesiz satılabilir ve saçın güneşe daha hassas olmasını sağlarlar.


Düzenli olarak saç kremi kullanın. Hafif kepeklenme için, kepeklenmeyi önle­yici şampuanınızı değiştirebilirsiniz.
Kepeklenme devam ederse veya kafa derisi hassas ve kaşıntılı bir hale gelirse re­çeteli satılan bir şampuan gerekli olabilir. Kepek bulaşıcı değildir ve çok nadir ola­rak ciddi bir hadise olabilir fakat deriniz infeksiyona karşı çok hassas olabilir. Ke­peklenme devam ederse daha başka cilt hastalığı olabilir. Bu durumda doktoru­nuzu görünüz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz