Kasık Fıtıkları

Kasık fıtıkları, özellikle yenidoğan döneminde çok  fazla görülmekte.  Uzmanlara göre aileler bu dönemde çok dikkatli olmalı. Bebek anne karnındayken çocuğun testisi kendi karnındadır. Doğumuna yaklaşan dönemde 7. aydan itibaren kanala, oradan da torbaya inmektedir.. Bu inişe karın zarı da eşlik etmekte.  İniş tamamlandıktan sonra torbaya inen kanal kapanır ve kapanan o zar tabakasının yanından arkasından, sperm kanalı, testisin atardamarı, toplardamarı ve sinir yapıları geçer.  şayet bu zar tabakası yetersiz kapanırsa karın içi organlar kanala doğru ilerler. Çocuklarda görülen bu kasık fıtığına indirekt kasık fıtığı adı verilmektedir.

İndirekt kasık fıtığı; prematüre, düşük doğum ağırlıklı, ailesinde fıtık problemi, bağ doku hastalığı olanlarda ve inmemiş testis problemi yaşayan çocuklarda daha sık görülmektedir.  Doğumsal bir hastalıktır ve en temel belirtisi kasıkta görülen şişliktir. Bu şişlik kabızlık, ağlama gibi karın içi basıncını artıran durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle aileler çocuklarının ağlama nedeniyle fıtık olduğuna dair yanlış bir kanıya kapılabilirler.  Tersine olarak çocuklar ağladıkları için fıtık olmazlar; fıtık oldukları için ağlarlar.

Kasık Fıtıklarını Aynı Bölge Hastalıklarından Ayırt Edebilmek…

Kasık fıtıklarının dışında erkeklerde inmemiş testis, hidrosel ve kordon kisti de görülebilir.  Şayet karın zarı tabakası, kanalın üstünde ve altında kapanır; ortası açık kalırsa kordon kisti adı verilen hastalık ortaya çıkar. Tedavisi ise kasık fıtıklarının tedavisi gibidir. Tanı konulduktan sonra bir süre beklenir; gerilemezse cerrahi müdahale yapılır.

Hidrosel ise halk arasında su fıtığı olarak bilinir ve en çok yenidoğanlarda ilk 6 ayda görülür. Hidroselde; zar tabakası kanal boyunca kapalıdır. Ama torbada testisin etrafı açıktır ve içi sıvı dolar. Genelde 1 yaşına kadar kontrol altında tutularak beklenir. Eğer çocuk 1 yaşını geçtikten sonra düzelmezse ameliyat edilir.

Kasık Fıtıkları Acele Cerrahi Müdahale Gerektirir ve İyi Bir Teknikle Onarılan Fıtık Tekrarlamaz!

Fıtık acele cerrahi gerektiren bir sağlık problemidir. Kendiliğinden iyileşmez.  Ameliyat; doktorun, hastanın ve ailenin hazır olduğu en kısa zamanda yapılmalıdır. Eğer ameliyat edilmez ise kısa vadede en korkulan komplikasyon fıtığın boğulmasıdır. Boğulan bu organlar fıtık kesesinin içerisine ilerleyen bağırsak ve karın içi organlar olabileceği gibi; kızlarda çoğu zaman yumurtalık da olabilir. Bu nedenle erken müdahale çok önemlidir. Erkek çocuklarda uzun vadede fıtık, testis ve damarlarına zarar vererek hücresel anlamda bozulmalara neden olur. Bu yüzden tanı konulduktan sonra en kısa sürede ameliyat gerekir. Genel anestezi altında yapılan operasyonun ardından hasta aynı gün taburcu edilir; ertesi gün ve 1 hafta sonra kontrole çağrılır.

Ameliyattan sonra nelere  dikkat edilmelidir?

• Ameliyat bölgesini en ufak travmalardan korumak gereklidir.
• Fıtık torbaya kadar inmişse torba şişebilir, kızarabilir, hafif morarabilir. Bu ameliyatın normal sürecidir. Endişelenmeyin.

Bu Belirtiler Varsa Hekime Hemen Başvuru Yapmak Şarttır!

•  Eğer ameliyat sonrası o bölgede anormal şişlik kızarıklık olursa,
•  Şayet çocukta karın şişliği görülürse,
• Barsak sendromları ortaya çıkarsa(Büyük abdest yapamama gibi)  hiç vakit kaybetmeden hekime başvurmak gereklidir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.