Joomla ile Yapılmış Belediye Web Siteleri

Otel Bul adlı sitenin Kemer Otelleri (Kemer Otelleri) adlı yazısını okuduktan sonra Kemer Belediyesi’nin web sitesini ziyaret etme fikri ön plana çıktı. Hazır bir web sitesi değerlendirme düşüncemiz varken, http://www.antalya-kemer.bel.tr/ adresini yakın plana alalım dedik. Bu noktada Joomla ile Yapılmış Belediye Siteleri konusu ön plana çıkmış oldu. Öncelikle tasarımla ilgili olarak web bizce kişisel blog sitesi tasarımından farksız olduğunu belirtelim. Hemen Bizi tasarımdan çok erişilebilirlik ilgilendiriyor. Yani daha açık söyelemk gerekirse aradığımız bilgiye kolay ulaşma özelliği Bunu söylerken sitenin Joomla tabanlı olması ve açık kaynak kodla yazılmış bir CMS tercihini de oldukça isabetli olduğunu belirtmekte yarar var.
Tema olarak Political adlı ve Profosyonel tema kullanılmış. Bu da oldukça iyi bir seçim. Gerek renler gerek font uyumu ve gerekse tema stil seçenekelerinin çokluğu(Kırmızı, mavi, gri, yeşil vb renk ile sütun sayısı ve yerleşimi) ile ideal bir seçim olmuş.

Bir kamu kurumu sitesi hele de belediye sitesi için öncelikli olarak bilgiye erişim ağırlıklı olması gerekli. Bir de buna tatil beldesi olması eklenince öncelik sırasını tanıtım almaktadır.
Öncelikle Tanıtım: Tanıtım ilçenin tarihçesi, önemli gezi yerleri, dünyaca ünlü olan tarihi mekanları ve henüz yeterince tanınmamış mekanlar hakkında bilgiler…
Projeler: Sürmekte ve bitmiş olan projeler ile planlar açık ve net olarak paylaşılmalıdır…
İnteraktif işlemler. İlçe sakinlerini ilgilendiren ve internet üzerinden yapılacak olan her türlü işlem..
Oteller Listesi, Hastaneler, Nöbetçi eczaneler, Sağlık Ocakları, Okullar, Otobüs İşletmeleri, Gezi ve Tur Acentaları, Eğlence mekanları,Online hava durumu, Döviz Büfeleri, Bankalar…..
Bu belirttiklerimiz için resimler, iletişim bilgileri eklenmeli…
Şeklinde uzatılabilin bir içerik sistemi için Joomla gerçekten yeterli. Renk olarak mavi kullanılması yeterli.
Sitede kırık linklerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz. En önemli link bizce Tanıtım videoları kısmı fakat bu link çalışmıyor…
Kemer otelleri ile ilgili Otellerin yer aldığı sayfa görsel açıdan yetersiz… Yine Kemer Tv linki de çalışmıyor.
Fotograflarla Kemer resim galerisi daha derli toplu ve kategorik olabilir…

Sonuç olarak belirtmek gerekirse Kemer Belediyesi web sitesinin dikkatli bir şekilde restorasyona ihtiyacı bulunmaktadır…
Joomla ile yapılmış kamu siteleri tanıtımına devam edeceğiz.

 

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

  1. Joomla ile yapılmış web sitelerini ben Drupale tercih etmem. Drupal gerçekten daha esnek ve sağlam.

  2. Joomla ile hemen her web site yapılabilir. Devasa kurum web sitelerinden tutun da kişisel blog sitelerine kadar. Bence Drupal’den sonra en iyi seçim Joomla.

Comments are closed.