İyot Eksikliği Kısırlığa Neden Olabilir

Uzmanlar uyarıyor, İyot Eksikliği Kısırlığa Neden Olabilir. Anne adaylarını, iyot eksikliğine karşı duyarlı olmaya çağıran sağlık uzmanları; tüm çabalara ve bilgilendirme çalışmalarına rağmen Türkiye’nin iyot eksikliğinin sürdüğü ülkeler arasında yer aldığını belirtiyorlar. Aslında iyot eksikliği sadece bebeklerde ya da kadınlarda değil tüm yaş gruplarında önemli sorunlara yol açmakta. Uzmanların belirttiğine göre iyot; tiroid bezinde üretilen tiroksin hormonu için temel hammadde. Bu nedenle iyotun günlük olarak alınması gerekmekte. Günlük iyot ihtiyacının yüzde 90’ı gıdalardan, yüzde 10’u ise içme suyundan karşılanıyor. Bununla kimi bölgelerde iyot eksikliğinden dolayı orada üretilen et, süt, yumurta ve tahıllarda da iyot içeriği düşük miktarda bulunmaktadır. Oysaki doğumdan 5 yaşına kadar 90, 12 yaşa kadar 120, sonra 150 mikrogram/gün iyot alınması şarttır. İyot ihtiyacı gebelikte daha da artar ve emzirme döneminde 250 mikrograma yükselir.

İyot eksikliği, kadınların doğurganlık çağlarında kısırlığa neden olmakta, gebe kalsa bile  hem kendisi hem de karnındaki bebek için riskli bir durum oluşturur.  Gebede tansiyon yükselmesi ve gebelik zehirlenmesi ve doğum sonrası aşırı kanamalar görülür. Bebek açısından ise düşükler, prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebek, baş çevresinde küçüklük, guatr, sakatlıklar sık karşılaşılan durumlardandır.  İyot eksikliği en önemli etkiyi beyin ve sinir sistemi üzerine göstermektedir.  Doğuştan sağır dilsiz ve felçli olarak beliren kretinizm en ağır tabloldur.  Anne karnında iyot yetersizliği yaşayan bebeklerin ileri yaşamlarında, ani ve beklenmedik bebek ölümleri, dikkat eksikliği-hiperaktivite sorunu, multipl skleroz, Alzheimer hastalığı gibi nörolojik sorunlarla karşılaşacağı da unutulmamalıdır.”

İyot Kaynakları Nelerdir

Yeni doğan bebekler için en iyi iyot  kaynağı anne sütüdür.  Annede iyot yetersizliğinin sürmesi halinde doğal olarak anne sütünde de iyot  yetersiz düzeyde kalacak ve bebekte iyot eksikliğine bağlı guatr, hipotiroidi, enfeksiyonlarda artma ve sarılık gibi problemler ortaya çıkacaktır.

İyot eksikliğinden korunmak için annenin yeterli iyot alması çok önemli.  Anne olmaya hazırlanan kadınlar,  gebelik öncesi 150, gebelikte ve emzirme döneminde ise 250 mikrogram/gün iyot almalıdır. İyot kaynağı iyotlu tuzdur. İyotlu tuz ışık geçirmez kavanozda saklanmalı, ağzı kapalı tutulmalıdır. Tuz, yemekler piştikten sonra katılmalıdır. Yemek pişerken katılan tuzdaki iyot buharlaşmaktadır. Bunun için ‘pişmemiş aşa iyotlu tuz katmayın’ sloganı kullanılmaktadır. Diğer bir önemli nokta gebelik öncesi veya gebelikte hipertansiyonu olan annelere tuz kısıtlanınca, alternatif iyot desteği yapılmalıdır. Bu amaçla iyotlu tabletler veya lugol solusyonu kullanılır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz