İngilizce’ yi Nasıl Öğrenmeli!

İngilizce’ yi Nasıl Öğrenmeli!
İngilizceyi acilen öğrenmem lazım deriz ama bir türlü nereden başlayacağımızı, ingilizce öğrenmek için nasıl bir yol izleyebileceğimizi bilemeyiz. Asla unutmamamız gereken şeyin kolay olan bir şeyin kalıcı ve başarılı olmasının mümkün olmadığıdır. Önemli olan öğrenme teknik ve çabalarımızdan zevk almayı başarabilmemizdir. İngilizce öğrenme konusunda genel olarak bir takım yanlışlıklara kolay düşülür. “İlk yanılgı, “İngilizce öğrenmek istiyorum” talebindedir. Amacınızı bu derece genel bir çerçevede belirliyorsanız, o hedefe varmanız zor demektir. Belirlemeniz gereken hedef şudur: Ne amaçla, ne düzeyde ve nasıl bir İngilizce? O kadar çok İngilizce var ki, tezgahtarın ihtiyaç duyacağı İngilizce ile yabancı yayınlardan çeviri yapacak bir kimsenin gereksinimleri arasında pek az ortak nokta bulunacaktır. Örneğin, ÜDS’ den 65 alacak kadar veya yabancı dizileri izleyip anlayacak kadar veya tatilde turistlerle konuşacak kadar gibi hedefler doğru hedeflerdir. Yeter ki, ne amaçla, ne düzeyde, nasıl bir İngilizce öğrenmek istediğinizi belirlemiş olunuz.

Korkusuzca konuşun! Yanlış yapın!
Yeni bir dili öğrenirken çoğu insanın karşılaştığı problem kendi korkularıdır.
Kelimeleri doğru söyleyemeyeceklerinden endişelenirler, hata yapmaktan korkarlar ve çoğunlukla konuşmazlar. Bu işi öğrenmenin en iyi yolu ise pratik yapmaktır. Zaten yabancı bir dili öğrenmek onu ana dilimiz gibi konuşmak değildir. Aksan bozuk olsa da duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilmek, okuduğunu ve dinlediğini anlayabilmek yeterlidir. Bu yüzden kesinlikle “yanlış yapacağım” diyerek utanıp çekinmeyin. Bilmediğiniz kelimeler olsa da, konuşmaya çalışın. Unutmayın, ilk etapta derdinizi anlatmanız önemli!

Tekrar tekrar… doğru yapana kadar.
Her şey gibi İngilizce öğrenmek de bunu gerektirir. Mutlaka öğrendiklerinizi belirli aralıklarla tekrar ediniz.

Bütün kaynaklarınızı kullanın
İngilizce’yi bir okulda öğreniyorsanız bu sizin dışarıda da İngilizce öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. İngilizcenizi geliştirmek için çok değişik yollar vardır, kendinize limit koymayın. Örneğin internet neredeyse her şey için mükemmel bir kaynaktır.

İngilizce ile içli dışlı olun!
İngilizce öğrenmek için en güzel yol kesinlikle İngilizce’yi sürekli kullanmaktır. Notlarınızı İngilizce olarak alın, odanıza İngilizce kitaplar yerleştirin, İngilizce haberleri izleyin, filimler ve televizyonu İngilizce olarak izleyin, arkadaşlarınızla istediğiniz zaman İngilizce konuşun.
Etrafınızda ne kadar çok İngilizce materyal olursa o kadar çabuk öğrenirsiniz. Ve İngilizce olarak düşünmeye başlarsınız.

İngilizce film ve TV izleyin!
Bu sadece eğlenceli bir yöntem olmakla kalmıyor aynı zamanda çok etkili de. İngilizce filmleri izleyerek (özellikle İngilizce altyazılı) kelime hazinenizi geliştirirsiniz ve aktörlerin telafuzlarını duyarsınız. Hata mümkünse aynı filmi birkaç kez izleyin. Ayrıca, dvd’ de film izlerken dilini seçme şansınız bile var!

İngilizce müzik dinleyin!
Müzik İngilizce öğrenmede etkili bir yöntemdir. Aslında müzik kavramayı geliştirmek için sıkça kullanılır. En iyi öğrenme yolu ise şarki sözlerini yazılı olarak edinmek ve sanatçıyla beraber söylemektir. Internet’te şarkı sözlerini kolayca bulabileceğiniz siteler var. Bu yolla hem kulağınızı hem de okumanızı aynı anda geliştirebilirsiniz. Doğru düzgün bir şey anlayamıyor musunuz? Korkmayın, bu sorunu yaşayan yalnız siz değilsiniz! Zamanla kulağınız alışacak ve bir süre sonra pek çok şeyi anladığınızı fark edeceksiniz.

Kitaplardan alıştırma yapın!
Çoğu insan alıştırmaların eğlenceli olmadığını düşünür ama bu yolla İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz. Bunu yapmanın en güzel sebeplerinden bir tanesi de bir cevap anahtarının olması ve ne kadar yol kat ettiğinizi ölçmenizdir!

İngilizce dinleyin!
Bununla anlatmak istediğimiz, telefonda konuşun ya da radyo dinleyin ya da İngilizce cd dinleyin. Bu tv ya da film izlemekten farklıdır çünkü konuşan insanı görmezsiniz. Çoğu İngilizce öğrenen insan telefonda konuşmanın en zor şeylerden biri olduğunu söylerler ve bunu geliştirmenin tek yolu pratik yapmak.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: BeyazEgitim

1 Yorum

  1. Yaklaşık 2 ay önce arkadaşımın önerisiyle bir site buldum. Sistem Amerika’dan hocalardan, birebir ders alma imkanı sunuyor ve ücreti çok uygun geldi bana. Bir de kurslar kadar vaktimi de almıyor. 2 ay içerisinde çok iyi bir gelişme kaydettim ve konuşma konusunda özgüvenim geldi. Eğitmenlerin Amerikalı olması da aksan kazanmak açısından olumlu oluyor. Bu konuda yardımcı olacağını düşünüyorum. Sitenin adresi http://www.aloenglish.com, incelemeni tavsiye ederim.

Comments are closed.