İKİNCİ EL ARAÇ ALMANIN PÜF NOKTALARI

2. EL ARAÇ ALACAKLARA UYARI VE TAVSİYELERİKİNCİ EL ARABA ALACAKLARA ÖNERİLER
İlkbaharla birlikte ikinci el otomobil talebi artma eğilimi gösteriyor. İkinci el otomobil satıcılarına göre, en fazla satılan ve telep gören araçları ”Az yakıt tüketen” araçlar… Akaryakıt fiyatlarındaki hızlı yükselişler, tüketicilerei az yakıt harcayan araçlara yönlendiriyor. İkinci el otomobil satıcıları, kış ayları ve son kar yağışı sırasında durma noktasına gelen ikinci el otomobil piyasasının, bahar döneminin başlaması ve sıcak havaların yüzünü göstermesiyle birlikte kıpırdadığını belirtiyorlar.

2. el otomobil satışı, galeriler, otomobil pazarları yanından hatırı sayılır miktarda da internet üzerinden gerçekleşiyor. Geçmişte piyasanın hareketli olup olmadığının, sadece otomobil pazarına gelen ziyaretçi sayısıyla ölçüldüğünü dile getiren galeri sahipleri, artık ticaretin, en azından bir bölümünün sanal ortama kaymasıyla birlikte, kriterlerin de değiştiğini belirtiyorlar.

DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİNE SAHİP ARAÇLAR GÖZDESon aylarda akaryakıt fiyatlarındaki hızlı bir yükseliş nedeniyle, en fazla ”Az yakıt tüketen” araçları tercih edilmekte. Küçük sınıf (B segmenti) ve düşük motor gücüne sahip araçlar, ikinci el piyasasında daha gözde araçlar. Araç seçiminde öncelikle yakıt tüketimi ön plana çıkarken daha sonraki kriter ise sonra aracın servis ve yedek parçasının ucuzluğu, vergisinin düşük ve çok satılan model olup olmaması.

Yakıt Tüketimi, Tüketici Tercihlerinde Belirleyici
2. el otomobil için 10-15 bin lira arası bir bütçe ayıran alıcıların kafasındaki düşünce araç deposunu 140-200 liraya doldurabilme.

2. El otomobil piyasasını iyi bilen kişilere göre bu yıl;
Renault Clio, Fiat Palio, Opel Corsa ve Volkswagen Polo gibi küçük sınıf araçlar daha çok tercih ediliyor. İkinci el otomobil piyasasının Nisan ve Mayıs aylarında hareketlenmesi bekleniyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz