İçe Doğru Büyüyen Ayak Parmak Tırnakları

İçe Doğru Büyüyen Ayak Parmak Tırnakları Sorunu
Ayak başparmağında ağrı ve hassasiyet içe büyüyen bir tırnağın habercisidir. Bu sık görülen durum, özellikle de kıvrımlı bir tırnağınız varsa, ayağınıza uymayan bir ayakkabı giydiğinizde veya ayak tırnaklarınızı uygun bir şekilde kesmediyseniz ta­ze deriye doğru tırnağın kenarının saplanması sonrasında oluşur.

Tırnaklarınızı düz kesin çok kısa kemeyin.
Çorap giyin ve ayağınıza uyan ayakkabı giyin ve başparmağınıza fazla basınç yapmayan ayakkabı tercih edin. Önü açık ayakkabı ve sandaletleri giymeyi de­neyin.
Terlemeyi ve rahatlığı sağlamak için günde 4 defa 30 dakika boyunca ılık tuzlu bir suya ayağınızı batırın (1 çorba kaşığı).
Suya batırdıktan sonra içe büyüyen kısımlara ince pamuk koyun. Bu işlem tır­nağınızın deri üzerinde büyümesini sağlayacaktır. Kızarıklık ve ağrı geçene ka­dar her gün pamukları değiştirin.
Hassas bölgeye antibiyotikli merhem uygulayın.


Ciddi ağrı durumunda pamuğa reçetesiz satılan kremi sürüp içe dönen tırnağı­nıza uygulayabilirsiniz. Bu, geçici bir süre rahatlama sağlayacaktır.
Eğer ciddi bir rahatsızlık hissi varsa, pü (cerahat) veya kızarıklık, yayılıyorsa sizde dik­kat uyandırmalıdır. Doktorunuz içe dönen ürnağınızı çıkarıp size antibiyotik yazabilir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz