Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu (HBS) olarak adlandırılan ve uyku ya da dinlenme sırasında bacaklarda hissedilen; huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bir histir. Bu his hastayı çoğunlukla gece rahatsız eder. Ağrı ise kişiler tarafından farklı şekillerde olmaktadır. “Bacaklarım yanıyor, kıpraşıyor”, “gıdıklanıyor”, ve “karıncalar geziyor” şeklindeki şikayetlerdir. —

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri
Bacaklardaki rahatsız edici his nedeniyle bacakların hareket ettirilmesi isteği (Huzursuz bacak sendromu, bacaklarını hareket ettirilmesi, yataktan kalkıp yürüme ya da masaj uygulaması ile kısa süreli rahatlama sağlanır.) Oturma ya da uzanma sırasında ortaya çıkar veya daha da kötüleşir. Yürüme, germe gibi hareketlerle kısmen ya da tamamen düzelir. Gündüz saatlerine göre akşam daha fazladır ya da sadece akşam saatlerinde ortaya çıkar.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri
Huzursuz Bacak Sendromu, ileri yaştaki kişilerde daha çok görülmektedir. Titiz ve mükemmeliyetçi kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık etkisini göstermektedir. Demir eksikliği, B vitamini eksikliği, bazı tiroit hastalıkları, şeker hastalığı, aşırı kafein, alkol kullanımı ve şişmanlık hastalığı tetiklemektedir. Bunlara ek olarak depresyon ve psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da hastalığı ortaya çıkarabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tanı
Oldukça sık görülen bir hastalıktır (Her yüz kişinin biri ile beşinde.) Romatizmalı hastalıklarla karıştırıldığından hastalığın tanılanması zaman alabilir. Ağrının hareketle azalması ve istirahat ile tekrardan başlaması bu hastalığın ayırıcı özelliğidir. Şikayetler garip his olarak belirtilir. Ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme… Bacaklar hareket ettirilerek geçici bir rahatlama sağlanabilir. Hastalar akşamları TV seyredemezler, yattığında bacaklarındaki huzursuzluk hissinin harekete zorlaması nedeniyle uykuya dalamazlar.Aynı his gece yarısı uyanmalara ve uykuya dalma zorluğuna da yol açabilir. Bu hastalar uzun süreli dinlenme etkinliklerinden ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi
Öncelikle altta yatan bir neden (kansızlık, şeker hastalığı gibi) araştırılır ve o hastalık tedavi edilir. Nedeni saptanamayan durumlarda ise ilaç tedavisi (Ropinirol, Pramipeksol, Klonazepam, Diazepam, Karbamazepin, Sinemet) verilebilir. Uzmanlar, hastalığın tedavisinde, pramipeksol gibi dopamin agonistlerle çok iyi sonuçlar alındığını belirtiyorlar. Aynı zamanda parkinson tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, huzursuz bacak sendromunda da çok işe yaramakta. Tedavi genelde uzun sürer. Bu tedavi en az altı ay olmalıdır.

Önemli Not: Bu maddede yazılanlar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da önerisi değildir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz