Hemofili Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler

Hemofili Hastalığının Araştırılması
Bir kan hastalığı olan h
emofili, genel olarak genetik geçiş gösteren , X kromozomu ile taşınan, vücutta kanın pıhtılaşma sisteminde rol alan ve pıhtılaşma faktörleri olarak adlandırılan kan pulcuklarının eksikliği veya yokluğu nedeniyle ortaya çıkar ve pıhtılaşma bozukluğu yaratır.

Kanın vücutta dolaşmasını sağlayan kan damarları venler, arterler ve kılcal damarlardan oluşur. Bu da damarlardan herhangi bir tanesinde hasar meydana gelmesi durumunda iç kanama meydana gelir. Normal koşullarda kan damarı hasar gördükten hemen sonra travmanın damar üzerine etkisiyle damar duvarı kasılır ve “Trombosit” adı verilen kan hücreleri devreye girerek hasarlı bölgede “Trombosit Tıkacı” adı verilen geçici bir tıkaç oluşturur. Damardaki yırtılma küçükse, bu tıkaç kan kaybını tek başına durdurabilir, fakat delik büyükse kanamayı durdurmak için Trombosit tıkacına ek olarak kanın pıhtılaşması da gerekmektedir. Bu aşamada, pıhtılaşma faktörlerine ihtiyaç vardır. Pıhtılaşma faktörlerinin devreye girmesiyle oluşan Fibrin İplikçikleri, Trombositleri, kan hücrelerini ve plazmayı da içine alarak kan pıhtısını oluşturur.

Hemofili’de ise yeterince güçlü bir kan pıhtısı oluşamamaktadır. Bu nedenle bir Hemofili hastasında vücut içi veya vücut dışı ciddi bir travma meydana gelirse, hastaya genellikle pıhtılaşmanın sağlanması için tıbbi müdahale gerekir. Hemofili hastalarının kanamaları normal bir insandan daha hızlı kanamaz, fakat kan kaybının süresi uzundur.

Hemofili Hastalığı ile ilgili ayrıntılı ve güvenli bilgi alabileceğiniz bununla birlikte Hemofili hastalığının Araştırılması ile ilgili çalışmalarınıza kaynaklık edecek siteler:

 • Türkiye Hemofili Derneği Resmi Web Sitesi: http://www.turkhemoder.org.tr/
 • Dicle Hemofili Derneği Web Sitesi Türkiye:  http://www.diclehemoder.org/
 • Dünya Hemofili Federasyonu Resmi Web Sitesi:  http://www.wfh.org/index.asp?lang=EN
 • HEDEF Hemofili Dernekleri Federasyonu (Türkiye):   http://www.hedef-tr.org/
 • Sizin İçin Seçtiklerimiz

  8 Yorum

  1. Hemofili hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş. Bu konularda genel olarak bilgi almak hoşuma gidiyor. Bilgi güçtür.

  Comments are closed.