Hamilelikte İlaç Kullanımı

Anne adaylarının hamilelik sırasında ilaç kullanmak durumunda bilinçli hareket etmeleri zorunludur. Bilinçsiz ilaç kullanmak, çok ciddi sorunlara yol açabilir. Hamile kadınların önecelikle hasta olmamak için en yüksek çabayı göstermeleri şarttır.  Sağlık uzamanları, bebek bekleyen anne adaylarının ilaç kullanmadan da bazı hastalıklardan kurtulmalarının mümkün olduğunu belirtiyorlar.  Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar, soğuk havalarda ve iklim değişikliklerinde sıkça görülüyor.  Bu tür hastalıklar, yaşlıları, kronik hastalıkları ve  hamileleri daha çok etkiliyor. Hamilelikle birlikte anne adayının bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte dolaşım ve solunum yollarında değişiklikler oluşmakta.  Bu durum hamile kadınları hastalıklara karşı daha savunmasız duruma getiriyor. Hamilelik nedeniyle ilaç kullanma sınırlılığı nedeniyle de tedavi süreci uzamaktadır.

Hamilelik sırasında hastalıkla cebelleşen anne adayı aynı zamanda bebek için de kaygılar yaşamaktadır. Uzmanlar, grip nezle gibi genellikle kış mevsiminde görülen  hastalıklarının bebeğin ana rahminde gelişimini tehdit edebileceğini belirtiyorlar. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hastalıklara karşı korunma ve ilaç kullanmadan tedavi  için bazı basit önerilerde bulunuyorlar. Örneğin yatarken başı yukarıda tutarak, geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltılabilirsiniz. Sinüs bölgelerindeki ağrı için kompres uygulayabilir, burun tıkanıklığında tuzlu su veya deniz suyu kullanabilirsiniz.

Soğuk havalarda mikroorganizmalar, doğada daha sık görülür. Uzun süre kapalı yerlerde kalmak, yeterli havalandırmanın olmayışı,  soğuk nedeniyle düşen vücut direnci, sigara dumanı, yetersiz ve dengesiz beslenme, hastalıklara kapı aralamktadır.  Bu durumun gribi tetiklediği bilinen bir gerçek. Gribe influenza virüslerinin neden olduğunu söyleyen doktorlar, bu virüslerin şekil değiştirmesiyle salgınların yaşandığını belirtiyorlar.  Enfekte olan bir kişi hapşırırsa, milyonlarca virüs havaya karışmakta ve üst solunum yolundan girerek enfeksiyona sebep olmakta. Gribi bulaştırma süresi ilk 2 gün içinde en yüksek seviyeye çıkmakta. Grip; vücut sıcaklığında artma, yüzde kızarma, kas ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kusma, iştahsızlık, yorgunluk, kuru öksürük gibi durumlara neden oluyor. Hamilelerde ateşin yüksek olmaması gerekli. Anne adaylarında yüksek ateş, sanıldığında da önemli. Gebeliğin ilk 3 ayı ateşin 38 derece ve üzerine çıkması gerkli. Bu durum erken doğuma neden olabilmektedir.  Ateşi düşürmek için soğuk uygulama yapılmalı. Anne adayları, salgın dönemlerinde kapalı yerlerde uzun süre kalmamalı, kalabalık ortamlarda bulunmamalı. Bulunduğu ortamı sürekli havalandırmalı, beslenmesine dikkat etmeli, havanın kuruması engellenmeli ve nemli olması sağlanmalı.

Hamilelikte Grip Aşısı
Anne adaylarının, grip aşısı yaptırarak da gripten korunma yoluna gitmeleri önerilmektedir. Grip aşısı, hamileliğin ilk 3 ayının sonunda yaptırılabilir. Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı korur.

Dikkat! Adaçayı, keten tohumu tüketilmemeli
Hamilelikte; adaçayı, ahududu ve keten tohumu sık tüketilmemeli. Rahim kasılmalarına yol açar ve tansiyonu yükseltir. Erken doğuma veya düşüğe yol açar.

Hamilelikte Bolca portakal, nar tüketin. Kış aylarında herkesin bolca portakal ve nar tüketmesi uygundur. C vitamini içerikli beslenmek, greyfurt, limon, mandalina, nar, portakal tüketimini artırmak hamileler için çok daha önemli.

Hamilelikte Soğuk algınlığı: Gripten farklı olarak vücudun her yerinde kas ağrısı ve ateş görülmez. Antibiyotik tedavisinin yeri yoktur. Sık sık elleri yıkamalı ve bulunulan ortam havalandırılmalı. Boğaz ağrısını gidermek için pastil, burun tıkanıklığında tuzlu su veya deniz suyu kullanılabilir. Yatarken başı yukarıda tutmak geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltır. Yeteri kadar sıvı alımı çok önemli. Sinüs bölgelerinde (elmacık kemikleri ve gözler üstünde) ağrı varsa kompres uygulanmalı.

Hamilelikte Nezle: Vücut direncinin azaldığı durumlarda ortaya çıkar. Şiddetli öksürük, balgam, halsizlik, yüksek ateş, baş ağrısı gibi kişiyi yatağa bağlayacak şikâyetler olmaz. Düzenli uyku, stresten uzak yaşam ve meyve sebzelerle beslenme nezleye karşı en kuvvetli ilaçtır. Ihlamur ve yeşil çay, vücut direncini artırır. Portakal ve nar suyu, yüksek C vitamini içermesi sebebiyle bol bol tüketilmeli.

Hamilelikte Sinüzit: Baş, yüz ve göz çevresinde ağrı şeklinde olur. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtileri vardır. Yaşanılan ortamın nemi ve ısısı uygun olmalı, sigaranın dumanında dahi kalınmamalı. Burundan solunum yapılmalı.

Hamilelikte Farenjit: Sinüslerin iltihaplanması ya da ağız içinde oluşan enfeksiyonlar da sebep olabilir. Yutkunma zorluğu, boğaz ağrısı, kızarıklık ile kendini gösterir. Penisilin türevi antibiyotikler doktor kontrolünde kullanılabilir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Hamilelikte İlaç Kullanımı çok düşünülmesi gereken bir durumdur. Hamile insan sadece kendini değil de karnındaki bebeği de düşünmelidir. Bu nedenle vücudun alacağı kimyasalların zararlı olma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu unutmamalıdır. Asla sigara içmemeil, sigara içilen yerde bulunmamalıdır. Lütfen anne adayları, ilaç kullanmamaya gayret edin. Doktor kontrolü oolmadan kesinlikle hamilelikte ilaç kullanımı sakıncalıdır.

Comments are closed.