GÜNDÜZ UYKUSU DEYİP GEÇMEYİN

GÜNDÜZ UYKUSUNUN CAZİBESİ
İnsan beyninin gelişimi ve hafıza ile ilişkisi öğrenme süreci için çok önemli. Bebeklerde ve okul çağındaki çocuklarda bu biraz daha önemli noktaya gelmekte. Bilimsel bulgular uyku ve hafıza arasında sağlam bir ilişki olduğunu gösteriyor. Son yapılan araştırmalarda bunu gösteriyor. Amerikalı bilim adamları yeni yaptıkları araştırmada, gündüz uykusunun sadece yorgunluğu almakla kalmayıp, beynin yeni bilgileri öğrenme yetisini artırdığını tespit etti.

Araştırmalarının sonuçlarını Amerikan Bilimsel İlerleme Topluluğu’nun (AAAS) San Diego’daki yıllık toplantılarında sunan bilim adamları, günde 1,5 saat kestiren gönüllülerin kendilerini zorlayan anlama testlerinde daha iyi sonuç aldıklarını belirtti.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, beynin yeni öğrenilecek bilgiler için kısa süreli hafıza süreci oluşturacak yer yaratmak amacıyla uykuya ihtiyacı olabileceği kaydedildi.

Deneyde, sağlıklı yetişkin deneklere sabahleyin zor bir anlama testi uygulandı ve genellikle tümü benzer notlar aldı. Daha sonra bunların yarısı “siesta” yapmaya gönderildi, ardından da başka bir test yapıldı. Bu sefer uyku çekenler, uyumayanlardan daha iyi sonuçlar aldı.

Bilim adamları, beynin elektrik faaliyetini kontrol ettiklerinde bu sürecin, derin uykuyla rüya süreci arasındaki bir uyku aşaması olabileceğini ve hızlı göz hareketi olmayan bu aşamada, beynin hippokampüsünde bulunan gerçek temelli hatıraların “geçici bellek”ten ön-yüz korteks adı verilen bölgeye taşındığını düşünüyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

  1. Uyku sorunu geçekten çocuklarda çok önemli. Benim çocuğumun hiperaktivite bozukluğu olduğunu söyledi nörolog. Geceleyin 2 de kalkıyor ve bütün odaları dolaşıyor. ne hayatımızda düzen ne de moral kaldı: Dokltor ilaç verdi ama yine sonuç aynı.

  2. İyi ve kaliteli uyumak için ne yapabilirim? Hiç uyuyamıyorum. Bir de caba bilgisayar kullanmak uyku düzenini bozar mı?

Comments are closed.