Gripten Korunmak

C ve D vitaminleri sağlıklı yaşam için çok önemli. Uzmanlara göre C ve D vitaminleri, viral enfeksiyonun ilerlemesini durdurabiliyor. Bununla birlikte bu vitaminlerin koruyucu ve önleyiciliği kesin olarak kanıtlanmış değil. Foxnews haberine göre, C ve D vitamini grip ve soğuk algınlığını önlemede etkili değil. 1970’li yıllarda soğuk algınlığı tedavisi olarak C vitamini sunulmaktaydı. O yıllarda Nobel ödülü adayı olan Dr. Linus Pauling C vitaminin fazla dozunun soğuk algınlığının sıklığını ve süresini azaltmayla ilgili olduğunu söylemişti. Ancak çok kullanılmasına rağmen, C vitamininin soğuk algınlığını önlemesiyle ilgili kanıtlar yeterli değil. Öyleyse gripten korunmak için neler yapmalıyız ve gripten korunmak için neler yapmalıyız?

Doğal olarak narenciye gibi meyve ve sebzelerde bulunan C vitamini  aynı zamanda eczanelerden gıda takviyesi olarak da satılmakta. C vitamini ya da askorbik asit kas, kemik ve kan damarları için zorunlu bir antioksidandır. Yüksek dozda alınması halinde virüslerin çoğalmasına engel olabilir.  C vitamini her zaman sağlık için gereklidir.  Sadece gripten kurtulmak veya gribi önlemek  icin değil. Günlük olarak erkekler  90 mg,  kadınlar ise 75 miligram C vitamini almalıdır. C vitaminin günde 2 bin miligramdan fazla tüketmek ise sakıncalıdır.  Aşırı C vitamini alımı böbrek taşına, bulantı veya ishale neden olabilir.

Bir çok araştırmaya göre, D vitamini eksikliği kalp hastalığı ile ilgili.  Yine araştırmalara göre D vitamini eksikliğinin; depresyon, zihinsel zayıflama, raşitizm ve kanser gibi önemli sağlık sorunuyla ilişkisi var. D vitamini, bağışıklık fonksiyonunda önemli rol oynamakta fakat klinik deney sonuçlarına göre, sağlıklı olan yetişkinlerde grip ve soğuk algınlığına karşı savaşmada etkisiz kalmakta.

D vitamini vücutta güneşin etkisiyle üretiliyor.  D vitaminini sadece güneş ışınlarıyla değil bazı gıdalarla almakta mümkündür.  Balık, yumurta ve süt ürünleri gibi bazı gıdalarda da bol oranda D vitamini bulunmaktadır. Yine  D vitaminini gıda takviyesi olarak almakta mümkündür.

Gripten korunmanın en etkili yolu aşıdır.

Sonuç olarak kişinin vücudunda  C ve D vitamini seviyesi düşükse bağışıklık sistemi zayıflayabilir ve viral enfeksiyonlara karşı zayıf düşer.

Sizin İçin Seçtiklerimiz