Gripli Çocuğa Aspirin vemeyin

Uzmanlar uyarıyor. “Çocuklarınız gripse aspirin vermeyin.” Özellilke soğukk kış aylarında öksürük ve soğuk algınlığı ile kendini gösteren basit enfeksiyonların büyük çoğunluğunun virüs kökenli olduğunu belirten uzmanlar, bu durumun viral enfeksiyon olarak adlandırıyorlar.

Viral enfeksiyonların en yaygını ise grip. Enfeksiyo, kendisini kırgınlık, ateş, boğaz, baş ve kas ağrısı ile göstermekte. Doktorlar, 7 güne kadar etkili olan gribal enfeksiyonun; özellikle çocuklarda ve 65 yaş üzeri kişilerle kronik bronşit, astım, kalp, böbrek ve şeker hastalarında daha ağır seyrettiğini belirtiyorlar.

Yukarıda belirtilen riskli grupta, bakterinin neden olduğu zatürre gibi komplikasyonlar ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Hastalık süresince bol sıvı alınması, meyve tüketilmesi ve dinlenmek gerekli. Uzmanlara göre bu dönemde ağrı kesici ve ateş düşürücü de kullanmak mümkün.

Ağrı kesici ve ateş düşürücünün dışında gribal enfeksiyonlarda bilinçsiz ilaç kullanmak ise istenmeyen sonuçlara yolaçabilmektedir. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar uzman hekime başvurmadan ilaç kullanmamalı. Grip olan çocuklara, ateş düşürmek için aspirin vermek ise çok yanlış. Gripli çocuklarda aspirin beyinde tedavisi mümkün olmayan nörolojik bir hasara yol açabilmekte.  Aspirinden sonra en çok bilinçsiz kullanılan ilaçlar da antibiyotikler. Vücudun gereksinimi olmadığı dönemde alınan bir antibiyotik, mikropların direnç geliştirmesine ve bir başka hastalıkta antibiyotiğin etkisinin azalmasına yol açmakta.

Kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmesi olağan. Bu hastalar hafif ateş, öksürük, burun akıntısı ve kırgınlık nedeniyle acil servislere başvurmaktalar. Korunmak için mümkünse kalabalık ortamlara gidilmemesi, kişisel izolasyon ve el temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz