Girişimcilik Haftası Hakkında Yazı

Girişimcilik Haftası
Her yıl mart ayının ilk haftasında kutalanan Girişimcilk Haftası, girişimciliğin önemi hakkında vatandaşları bilgilendirme amacı taşımaktadır. Hafta boyunca, girişimciliğin ne olduğu, çağdaş ve başarılı bir girişimcinin nasıl olması gerektiği konuları işlenmektedir. Haftada, “Gelişimin temeli girişimdir.” sözü vurgulanarak girişimciliğin önemi vurgulanmaya çalışılmaktadır.

Girişimci,  yeni iş kuran kişiye denilir. Girişimin süreklilik özelliği taşıması, başarı şansını artırmaktadır.  İyi bir girişimci kararlı ve sabırlı olduğu kadar yaratıcı fikirlere sahip olmalıdır. İyi bir girişimci varolan ve başkaları tarafından sıkça kullanılan üretim ve satış yöntemleri yerine kendi özgün üretim ve pazarlama yöntemlerine sahip olmalıdır.

Montagine’nin dedeği gibi, ” Gideceği yönü bilmeyen kaptana hiç bir rüzgarın faydası olmaz”  Başarılı bir girişimci olmanın ilk şartı bir plandır. Girişimci, hangi işi nasıl yapacağına baştan karar vermeli ve bunu uygulamalıdır. Yılmadan, yorulmadan, sabırla ve umutla işini yürüten girişimci için başarıyı yakalamak daha kolaydır.

Girişimcinin, yurt ve dünya koşullarını iyi tanıması ve yorumlaması gereklidir. Gelişen teknolojilere uygun, gelişen beğenilere göre şekillenmiş bir girişim modeli benimsemelidir.

Girişimcilik Haftası bu nedenlerle çok önemlidir. Hafta boyunca girişimciliğin nitel ve nicel özellikleri tanıtılmalı, girişimciliğin ülkemiz ekonomisi için taşıdığı önem vatandaşlara benimsetilmelidir.

Girişimcilik Haftası ile ilgili şiir

Bakkal Amca

Bakkal amca biter bu iş
Yeni marketlere gidiş
Al önleminin dükkanı değiş
Geleceğin için çalış

Herkes çağa ayak uydu
Bakkalın yerini market aldı
Kredi kartı,  oldu ba yeni bakış
Geç olmadan işini değiş

Sevgi İnanç
6B Sınıfı
İstanbul

 

İlgili Yazılar