Gıda Fiyatlarındaki Artış Ürkütüyor

Amerika Birleşik Devletleri bu yıl, 50 yılı aşkın bir zamandır görülen en ağır kuraklığı yaşıyor. Rusya’da geniş alanlar yağış yokluğu yüzünden kavrulmuş bir görünüm halinde. Hindistan’da muson dönemi kuru geçti. Güney Amerika’da bu yılın başlarındaki yağışlar tahminlerin altında kaldı.

Bunun sonucu olarak birçok tarımsal ürün imha edildi, bu da bazı tahılların fiyatlarını dört yıl önce yaşandığı gibi yine tırmandırdı. 2008’de 12 ülkede yükselen fiyatlar halk ayaklanmalarına yol açmış, Birleşmiş Milletler gıda fiyatlarında yaşanan krizi ele almak için zirve toplanmasını kararlaştırmıştı.

Bu yıl da yağış azlığı, hatta yokluğu, gıda alanında yeni bir pahalılık krizine doğru gidildiği kaygılarını peşi sıra getirdi.

Özellikle Amerikan mısır üretimi, dikkatlerin odak noktası. Mısır ürünü birçok eyalette tamamen silinip gitti. ABD’deki mısır stokları yıllık tüketim miktarının sadece % 6’sı düzeyinde. Oysa genelde % 25 düzeyinde bir stok gerekli görülüyor mısır ürününde.

Soya fasulyesinde de büyük düşüş var. Asya’da üretim darbe yedi, bazı ülkelerde ürün % 50’den fazla düştü.

Bütün bunlara rağmen, birçok uzman durumun 4 yıl öncesi gibi olmadığı görüşünde birleşiyor. Hatta iki yıl önce, yine kuraklık yüzünden gıda ürünleri fiyatlarının rekor düzeyde yükseldiği dönemle bile kıyaslanamayacağı görüşündeler.

Sizin İçin Seçtiklerimiz