GELİŞİMSEL GERİLİĞİ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN KÜÇÜK ADIMLAR

GELİŞİMSEL GERİLİĞİ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN KÜÇÜK ADIMLAR ADLI KURS DÜZENLENİYOR
25 – 30 Ocak 2010, İstanbul’da yapılacak olan ve Zihinsel Engellilere Destek Derneği ile Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenecek olan KÜÇÜK ADIMLAR KURS PROGRAMI için sitemize iletilen bilgilere göre;  Zihinsel Engellilere Destek Derneği “Küçük Adımlar” programının daha yaygın ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi için üniversitelerin desteği ile kurs programları düzenlemektedir. Her yıl farklı şehirlerde düzenlenen kurs programının bu yıl 14.’sü yapılacaktır. 6 gün sürecek olan program İstanbul’da gerçekleştirilecek ve 3 günü teorik, 3 günü pratik uygulamalardan oluşacaktır. Uygulama bölümleri video gösterimleri ile gerçekleştirilecektir. Kursun sonunda kursiyerler, video görüntüleri ile takip ettikleri bir öğrenci ile küçük adımlara dayalı bir adet bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) hazırlanmış olacaklardır.

Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı:
Küçük Adımlar, gelişimsel geriliği olan çocuklara yönelik sekiz ciltlik bir erken eğitim programıdır. Bu program Avustralya’da Macquarie Üniversitesi’nde geliştirilmiş ve Türkçe’ye uyarlanmıştır. Küçük Adımlar Programı 0-4 yaş arasında normal gelişim sürecinde edinilen becerileri kapsamaktadır. Dolayısıyla gelişimsel geriliğin düzeyine ve özelliklerine bağlı olarak, bu dönemdeki ya da daha büyük yaşlardaki çocuklarda kullanılabilmektedir.

Küçük Adımlar’ın Kapsamı

Kitap 1-Küçük Adımlara Giriş
Kitap 2-Çocuğunuzun Programı
Kitap 3-İletişim Becerileri
Kitap 4-Büyük Kas Becerileri
Kitap 5-Küçük Kas Becerileri
Kitap 6-Alıcı Dil Becerileri
Kitap 7-Kişisel ve Toplumsal Beceriler
Kitap 8-Gelişim Becerileri Envanteri

Küçük Adımlar’ın Kullanım Alanları

Küçük adımlar anne-babalar için hazırlanmış, ev merkezli bir erken eğitim programıdır. Kurumlarda yürütülen eve dayalı anne-baba eğitim çalışmalarında çok yaygın olarak kullanılmaktadır.
Her hafta kuruma gelemeyecek durumda olan çocuklar (şehir dışında yada şehrin uzak yerlerinde oturan) ve aileleri için çok idealdir.
Henüz kuruma çok sık gelemeyecek kadar küçük bebekler ve aileleri ile çalışırken kullanılmaktadır.
Çok ayrıntılı bir kaba değerlendirme ölçü aracıdır. Bireysel eğitim çalışmaları planlanırken kaynak olarak kullanılmaktadır.
Kurs Programı

25 Ocak 2010: Yrd. Doç. Dr. Arzu ÖZEN
*Özel Gereksinimli Çocuk ve Ailesi
*Gelişimsel Yetersizliği Olan Çocuklar
*Davranış Sorunlarıyla Başa Çıkma

26, 27 Ocak 2010: Yrd. Doç. Dr. Sema BATU
*Öğretim Yaklaşımları
*Küçük Adımlar Programına Giriş
*Küçük Adımlar Programında Değerlendirme
*Gelişim Becerileri Envanteri
*Küçük Adımlar Programına Uygun Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Hazırlama

28, 29, 30 Ocak 2010: Sezgin KARTAL
*İletişim Becerileri
*Dört Gelişim Alanı –Büyük Kas Gelişim Alanı, Küçük Kas Gelişim Alanı, Alıcı Dil Gelişim Alanı, Kişisel ve Toplumsal Beceriler Gelişim Alanı-
*Dört Gelişim Alanındaki Becerilere Yönelik Öğretim Programlarının Hazırlanması
*Dört Gelişim Alanındaki Becerilerin Öğretimi

Programa Katılacak Öğretim Görevlileri

Arzu ÖZEN, Yrd. Doç. Dr.
1968 yılında Bursa’da doğdu. 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engellilerin Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’ndan lisans derecesi aldı. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1993 Engelliler Entegre Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi kadrosuna atandı. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümümden Yüksek Lisans, 1999 yılında doktora derecelerini aldı. 2000 yılında Yardımcı Doçent ünvanını alan Özen, 2002 yılından bu yana Engelliler Araştırma Enstitüsünde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sema BATU, Yrd. Doç. Dr.
1970 yılında İzmir’de doğdu. 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engellilerin Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’ndan lisans derecesi aldı. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1994 yılında Nottingham Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi aldı. 1998 yılında Anadolu Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. 1998 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü’nde müdür yardımcılığı görevini yürütmektedir.
Sezgin KARTAL
1973 yılında Antakya’da doğdu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden lisans derecesi aldı. Aynı yıl Zihinsel Engellilere Destek Derneğinde çalışmaya ve Küçük Adımlar Erken Eğitim Programının İstanbul’daki uygulamalarını koordine etmeye başladı. 2002 yılında Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engellilerin Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi aldı. 2001-2009 yılları arasında İstanbul Zihinsel Engellilere Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV)’nda müdür ve eğitim koordinatörü olarak çalıştı. Bu yıllar arasında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünde sözleşmeli öğretim görevlisi olarak ders verdi. Sezgin Kartal halen NOVA Özel Eğitim-Rehabilitasyon ve Danışmanlık Merkezinde çalışmalarını yürütmektedir.

Katılım Şartları ve Kayıt

Programa, özel eğitim alanında çalışan özel eğitimciler, psikologlar, rehber öğretmenler, okul öncesi öğretmenleri, çocuk gelişimciler ve sınıf öğretmenleri katılabileceklerdir.

Kontenjan: Kontenjan 40 kişi ile sınırlıdır.
Katılım Ücreti: Katılım ücreti 650 TL’dir. Katılım ücretinin 18 Ocak 2010 tarihine kadar Türkiye İş Bankası Florya Şubesi (Şube No:1276) 144437 numaralı Çiğdem Atvur hesabına yatırılması ve banka dekontunun kayıt sırasında getirilmesi gerekmektedir.

Programın Yeri: Taxim Hill Hotel

Adres: Sıraselviler cad. No:5 Taksim, İstanbul

Telefon: 212-3348500

Seminerler saat 10:00’da başlayıp, saat 17:00’da sona erecektir.
Konaklama ve öğle yemekleri için düzenlememiz yoktur.
Program sonunda katılımcılara 8 kitaptan oluşan küçük adımlar eğitim seti ve küçük adımlar programına katılım belgesi verilecektir.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için; Devrim Koç Karagöz ve Sezgin Kartal: 0212-2178618 ve 0530-8823939
E-posta: sezkartal73@hotmail.com

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Merhaba,

    Seminerinize katılmak isterdim ama malesef bu tarihlerde İstanbul da olamam.Sizden bu 8 ciltlik eğitim kitabını temin edebilir miyim ya da nereden alabilirim(Aradım ama bulamadım)İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi günler..

Comments are closed.