FROSTİG GELİŞİMSEL GÖRSEL ALGI TESTİ ve GÖRSEL ALGI EĞİTİM PROGRAMI

Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi
Görsel algı kavramı, görsel uyaranları tanıma, ayırt etme ve daha önceki deneyimlerle ilişkili olarak yorumlama yeteneğidir. Görsel algı sadece iyi görme yeteneği değildir. Bir görsel uyaranın yorumu göz ile değil beyinde olmaktadır. Görsel algılama hemen her davranışımızda bulunmaktadır. Görsel algılamadaki yetenekleri sayesinde çocuklar okumayı, yazmayı, aritmetik yapmayı ve okuldaki başarıları için gerekli olan tüm diğer becerileri öğrenmektedirler.
Görsel algı gelişimini değerlendirmeye yönelik ve dünyada sıklıkla kullanılan testlerden biri Frostig Görsel Algı Testidir.Bu test Dr.Marianne Frostig tarafından 1963 yılında geliştirilmiş, görsel algılamayı saptamaya yönelik bir performans testidir.

Test çocuklardaki görsel algı problemi veya göz-motor problemlerini ve derecesini saptamak, uygun akademik programa karar vermek amacıyla kullanılabilir. Test 4-8 yaş arasında olan çocuklara bireysel ve grup şeklinde uygulanır. Frostig bir kalem kağıt testi olup, görsel algıyı 5 algısal beceri üzerinden değerlendirir.
1.El-göz koordinasyonu
2.Şekil-zemin ayırımı
3.Şekil sabitliği (Değişmezliği)
4.Mekan-konum algısı (uzaydaki pozisyon)
5.Mekan ilişkilerinin algısı (uzay ilişkileri)
Frostig Görsel Algı Eğitim ProgramıDr.Marianne Frostig tarafından Los Angeles’te geliştirilen program görsel algının beş alt alanına yönelik etkinlikleri içeren 3 kitapçıktan oluşmaktadır. Eğitim programları grup veya bireysel olarak uygulanabilmektedir. Tüm görsel algı çalışmaları motor, dil ve algı çalışmalarını da içermektedir.
Frostig programı oyun şeklinde sunulurken çocuklar önce dinlemekte daha sonra işitsel algı görsel-motor faaliyete aktarılmakta ve her fırsatta dil, algılama ve motor gelişim çalışmaları birleştirilmektedir.
Frostig görsel algı eğitim programı:
Algılamayı geliştirme çalışması (Problem kitapçığı- Yönerge kitapçığı)
Büyüme-gelişme-öğrenme (Hareket eğitimi)
Görsel algılama-gelişme testi
Bireysel algılamayı geliştirme çalışması bölümlerinden oluşmaktadır.

İçerik:
31 Ekim Pazar: Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi ile ilgili kuramsal temeller paylaşılacaktır. Ardından testin uygulanışı katılımcılara anlatılacak ve bir çocuğa yapılacak olan uygulama katılımcılara izletilecektir.
7 Kasım Pazar: Frostig Görsel Algı Eğitim Programı hakkında bilgilendirme yapılacak ve etkinlik örnekleri paylaşılacaktır.
Test materyalleri katılımcılara verilecektir, eğitim ücretine dahildir.
Eğitimci: Handan DOĞAN, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı
1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde lisansını tamamlamış olup, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Anne ve Çocuk Sağlığı programı Yüksek lisans derecesini almıştır.
1983 yılından itibaren başta serebral palsili çocuklar olmak üzere farklı engelli gruplarında tanılama, erken müdahale eğitim programlarını yürütmüş, 1996 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezinin yapılanması ve işletilmesinde görev almıştır. 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birden çok engeli olan çocuklara yönelik ilköğretim programını hazırlamış, okulun kurulma ve yürütülme aşamalarını gerçekleştirmiştir.
2008 yılında Metin Sabancı Merkezindeki yöneticilik görevinden ayrılmıştır. Aynı tarihten itibaren Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümünde Öğretim görevlisi ve bölüm başkanı olarak görev yapmakta olup, Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Doktora programında tez aşamasına devam etmektedir.
Yüksek Lisans tezini Frostig Testi ve Eğitim Programları ile gerçekleştiren Handan Doğan o yıllardan itibaren görsel algı konusunda çeşitli araştırmalar yapmış, Frostig programlarını çeşitli çocuk gruplarına bir sınıf eğitim programı olarak uygulamıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Marianne Frostig Tarafından ABD Los Angeles’te kurulan Frostig Center’a giderek okul programı konusunda eğitim almıştır.
Katılım Koşulları: Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Õzel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Çocuk Gelişimi Bölümü mezunları ve bu bölümlerde okuyan son sınıf öğrencileri katılabilirler.
Yer
Altis Nöroloji ve Psikoloji Danışmanlık Merkezi
Bağdat Caddesi No: 176 Gürkan apt. Kat:1 Daire:5 Selamiçeşme Kadıköy – İSTANBUL
Eğitim Tarihleri
31 Ekim 2010- 7 Kasım 2010 Pazar
Eğitim Saatleri
13.00- 17.00
Eğitim ücreti
200+KDV

Eğitim sonunda “Katılım Belgesi” verilecektir.
Ön kayıt ve detaylı bilgi için Hülya Akan’a ulaşabilirsiniz.

Altis Nöroloji ve Psikoloji Danışmanlık Merkezi
Adres: Bağdat Caddesi No: 176 Gürkan apt. Kat:1 Daire:5 Selamiçeşme Kadıköy / İSTANBUL
Telefon: +90 (0216) 368 90 01 +90 (216) 368 90 02 Faks: +90 (216) 368 90 05
E-posta: altis@altis.gen.tr Web: http://www.altis.gen.tr

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

  1. merhaba. benim sadece bir ödev için frostig görsel algı testine ihtiyacım var bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? eğer testi e mail olarak atabilirseniz çok sevinirim . teşekkürler.

  2. Meraklı bir okuyucuyum.Aynı zamanda emekli öğretmenim.Şu an bir anaokulda idareciyim.

Comments are closed.