Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji Sendromu Kadınlarda Daha Çok Görülüyor
Uykudan yorgun, halsiz uyanıyorsanız, yeteri kadar uyumanıza karşın uykunuzu iyi alamadığınızı düşünüyorsanız ve tüm vücudunuz ağrıyorsa bu durum “fibromiyalji sendromu” (FMS) adı verilen yumuşak doku romatizmasına işaret ediyor olabilir. Uzmanlar, fibromiyalji sendromu hastalığının kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtiyorlar.

Genel olarak yaygın vücut ağrısı, uyku bozukluğu, yorgunluk, tüm vücutta tutukluk, baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi yakınmalar bir arada görülebiliyor. Bu sendromun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte; travma, spor yaralanmaları, uyku bozuklukları, otonomik disfonksiyon, psikolojik bozukluklar ile ilişkili olabileceği düşünülüyor.

Bilgisayar Kullanırken Dikkat!
Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun süreli yazı yazma, ağırlık kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışma yüzeyinde bulunması gibi faktörler fibromiyaljinin belirtilerini şiddetlendirebiliyor. İlaç tedavisinde ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, antidepresanlar tercih ediliyor. Fizik tedavi ajanlarının yanında egzersizler (yürüyüş, koşu, bisiklet egzersizleri) öneriliyor. Fibromiyaljinin tedavisinde ilaç tedavisi daha çok hastanın şikâyetlerine yönelik uygulanıyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz