Epilasyon Nedir?

Epilasyon Nedir? Epilasyon Hakkında Genel Bilgiler
Önemli: Buradaki Epilasyon yazısı sadece genel bilgi amaçlıdır ve yararlanılan kaynak Wikipedia.org dur. Kadınlar arasında çok sık duyulan bir kavramdır epilasyon. Bu nedenle erkeklerin de genel olarak epilasyon hakkında bilgi edinmesi gereklidir. Ne demişler bilginin zararı olmaz diye.  Epilasyon yapan ve referans verebilecek firmaların bu yazıya yapacakları kısa yorumlar onaylanacktır. Yapılan yorumlarda kısa ve öz olarak Epilasyon firması hakkında bilgi verilecektir.  Epilasyon; vücutta bulunan  istenmeyen tüylerin kalıcı ya da uzun süreli uzaklaştılmasını sağlayan yöntemlerin genel adıdır. Geçici epilasyon yöntemlerinden farkı bu yöntemlerin kalıcı ya da en azından uzun süreli sonuçlar sağlamasıdır. Kalıcı epilasyonun temel mekanizması kılı üreten kök hücrelerinin tahrip edilmesidir. Kıl kökünün tahrip olma miktarı epilasyonun başarısını belirler. Geçici yöntemlere depilasyon yöntemleri adı da verilir.

Belli başlı geçici yöntemler ya da depilasyon yöntemleri şunlardır;
ağda, sarartma, ıplik ile alma, Friksiyon, Epilatörler,traş ve krem depilatörlerdir.
Epilasyon yöntemleri ya da kalıcı yöntemler ise 3 tanedir.
Bunlar:
1 İĞNELİ EPİLASYON: Kıl köklerini kıl kalınlığından daha ince bir iğne ile elektrik enerjisi kullanılarak tahrip edilmesidir.
2 FOTOEPİLASYON: Yoğunlaştırılmış ışık kaynakları ile yapılan epilasyon yöntemidir.
3 LAZER EPİLASYON: Lazer enerjisi kullanılarak kıl köklerinin tahrip edilmesi esasına dayanan yöntemdir. 

Lazer epilasyon 1990’lı yılların ortalarında ticari olarak kullanılmaya başlamadan önce 20 yıldır uzmanlıkta kullanılmaktaydı. Teknik olarak lazer olmayan, Yoğunlaştırılmış Atımlı Işık (IPL) epilatörleri tam spektrum ışığı yayan “xenon flash lambaları” kullanır. Lazer ve ışık tabanlı metodlar bazen “fototrikolisis (phototricolysis)” veya “fotoepilasyon (photoepilation)”, bugünlerde ise genellikle “epilasyon” olarak adlandırılmaktadır. Lazer epilasyonu anlatan ilk yayınlanmış makaleler 1998 yılında “massahusertts” hastanesinde bir grup tarafından kaleme alınmıştır.

Lazer epilasyonun etkinliği, günümüzde Dermatoloji Camiası tarafından da kabul görmekte ve geniş bir alanda uygulanmaktadır. Lazer epilasyon metodunun sonuçları, güvenliği ve etkisi hakkında birçok eleştiri dermatoloji eserlerinde yayınlanmıştır.

Epilasyonda lazerler öncelikle “melanin”leri hedef alır.

“Melanin” şu anda piyasada bulunan epilatorler için öncelikli meseledir. Melanin cilt üzerinde doğal yoldan oluşur, deriye ve saça rengini verir. İki tür melanin vardır: “eumelanin” saçlara siyah ya da kahverengi rengi, “pheomelanin” ise saçlara kızıl ya da sarı rengi verir. Lazer ışınları ten rengi tarafından emildiği için sadece siyah ya da kahverengi tüyler alınabilir. Hem kadınlar hem erkekler istenmeyen ve rahatsız edici tüylerden kurtulmak için epilasyon merkezlerine başvururlar. Epilasyon genellikle dudak, çene, kulak çeperi, omuzlar, sırt, koltukaltı, karın bölgesi, kalça, cinsel bölge, bikini çizgisi, uyluk, yüz, boyun, gerdanlık, göğüs, kollar, bacaklar, eller ve ayak parmaklarına uygulanır. Lazer, kalın ve koyu renkli saçlar üzerinde çok etkilidir. Açık tenler ve koyu renkli saçlar işlem için en ideal olandır. Fakat yeni lazerler koyu tenli ve koyu tüylü hastalar üzerinde dahi uygulanabilmektedir. Lazer epilasyon 1997’den bu yana kullanılmaktadır. “Gıda ve İlaç Yönetimi” tarafından kalıcı ve etkili yöntem olarak onaylanmıştır. Lazer epilasyon; işlemin gerçekleştirildiği kliniğin farklı lazer teknolojileri ve lazer operatörünün tecrübesine bağlı olmakla birlikte, hızlı ve etkili kullanımından dolayı oldukça yaygın hale gelmiştir. Özellikle 3-8 seanslık tedavilerin olduğu uzun süreli tedavilerin bazıları rütuş tedavisi gerektirir. Bazı insanların tedaviye tepki vermediği gözlenmiştir. Sebebi bilinmemektedir. Belki, şuandaki birçok lazer operatörünün yetenek eksikliklerinden ve/veya kullandıkları cihazın tipinden kaynaklanabilir.

“Elektrolisis” de 135 yıldır kullanılan diğer bir epilasyon yöntemidir. İnce ve açık renkli saçlar için şu anki tek kalıcı çözüm seçeneğidir. Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA) “kalıcı epilasyon” terimini sadece “elektrolisis” için kullanıyor. Lazer epilasyonun aksine, “elektrolisis” bütün saç renklerinde daha etkilidir.

Sonuçları etkileyen lazer verileri

Görülebilir ışıktan kızılötesi radyasyona kadar birçok lazer enerji dalgası tüy alımı için kullanılmaktadır. Bu lazerlerin dalga boyunu belirlemek için genellikle orta derecede uygulama yapılır. (nanometre ile ölçülür)

Argon: 488 yada 514,5 nm (tüy alımı içim artık kullanılmamaktadır) Yakut: 694 nm (tüy alımı içim artık kullanılmamaktadır. Birçok ciltte değişikliklere sebep olduğu için güvenli değildir, beyaz tenler dışındaki diğer tenlere sahip olan hastalar için zaralıdır. Alexandrite: 755 nm Pulsed diyote array: 810 nm Nd: YAG: 1064 nm Atış aralığı ( lazerle tene yapılan iki atış arasındaki zaman aralığı) önemli bir konudur. Yayınlanmış bazı çalışmalarda, daha uzun atış aralığının koyu renkli tenler için daha güvenli olduğu gözlemlenmiştir. Buna rağmen daha kısa aralıklı dalga boyları saç hücrelerini öldürmede daha etkili olabilir. Lazer noktasının boyutu ya da lazer atışının genişliği tedaviyi etkiler. Teorik olarak ideal atışın genişliği, hedef derinliğinin ortalama 4 katı kadar olmalıdır. Epilasyon lazerlerin yaklaşık parmağımızın kalınlığı kadar (8-18 mm) yuvarlak noktası vardır. Daha geniş nokta boyutu tedavinin daha hızlı ve daha etkili olmasına yardımcı olur. Akım ve enerji seviyesi diğer bir önemli noktadır. Akım jul/cm2 olarak ölçülür. Yeterince yüksek ayarlı tedavi uygulamak, saç hücresi kalıcı hasar vermek için önemlidir. Tekrarlama oranının “termal rahatlatma” (tedaviden sonra uygulama yapılan bölgenin dinlenmeye bırakılması) üzerine toplu bir etkisi olacağına inanılır. Aynı hedefe belirli süre aralıklarla yapılan 2 ya da 3 atış, o bölgenin hızlı ısıtılmasına yardımcı olacaktır. Bölgenin ısıtılması tedavi için gereklidir. Epidermal soğutma, özellikle koyu renkli tenlerde daha fazla akım sonucu oluşan acı veya yan etkilere karşı kullanılır. 4 farklı soğutma şekli geliştirilmiştir. Temizleme jeli: genellikle soğuk. Temas şeklinde serinletme: bir pencere aralığıyla su ya da cryojen dolaşımının tene dokundurulması yoluyla serinletme. Cryojen spreyi: lazer atışından hemen sonra yada önce. Havayla soğutma: -34 derece hava ile basınç uygulama

Bölüm Sayısı

Genellikle 5-7 seanslık çoklu tedavilerin, ten rengine ve saç tipine bağlı olarak uzun süreli saç ıslahını sağlamak için tedavi sayısının 12 ye kadar artırılabileceğini birçok çalışma göstermiştir. Şu anki veriler, tedavinin zamanlaması henüz standartlaştırılamamasına rağmen birçok bölge için 4- 6 haftalık bir tedavi önerir. Bölüm sayısı, vücutta tedavi uygulanan bölge, ten rengi, tüyleri kalınlığı ve cinsiyetin de içinde bulunduğu çeşitli veriye bağlıdır. Açık renkli ten üzerindeki kalın ve koyu renkli saça tedavi uygulamak en kolay olanıdır. Bazı bölgeler (bilhassa kadınların ve erkeklerin yüzleri) istenilen sonuca ulaşmak için daha fazla tedavi gerektirebilir. Ek olarak, saç birçok evrede büyüyene kadar (anogen, telogen, catagen) ve lazer, sadece mevcut aktif büyüyen saç hücreleri üzerinde etkili olduğundan, saçları bütün gelişme evresinde öldürmek için birçok bölüm gerekebilir. Lazerin açık renkli saçlarda ve çok ince saçlarda etkili olmadığını belirtmekte fayda vardır. Lazerle epilasyon kalıcı değil, uzun süreli ve geçicidir. “Elektrolisis” bu tip tüyler için tek kalıcı çözümlü ama yukarıda belirtildiği gibi rahatsızlık, masraf ve korku gibi bazı dezavantajları vardır.

Bölümler Arası Süreler

Bölümlere ayırma ve vücudun tedaviye tepkisine bağlı olmasına rağmen tedaviler başlangıçta genellikle 3-12 haftaya ayrılır. Gelişi güzel bir çizelge takip etmek yerine, -tedavi görmüş saşların dökülmesinin tamamlanması, 2-3-5 hafta sürebilir, serbest bırakılan zamandan sonra diğer tüylerin çıkmasını beklemek gerekir; ki diğer tedavi uygulanabilsin. Tedavi zaman aralığı, uygulandığı vücut bölgesine de bağlıdır. Örneğin kadınların yüzleri genellikle daha sık tedavi gerektirir, halbuki sırtları ve bacakları daha az tedavi gerektirir.

Diğer Kullanımlar

Epilasyon lazerleri genellikle gelişmekte olan tüyler olarak adlandırılan “pseudofolliculitis barbaeu” nin tedavisinde etkilidir. Koyu renk tenli ve siyah saçlı hastalar için, soğutma tipli ND:YAG lazer, uzman biri tarafından uygulandığında daha güvenli ve etkilidir. Büyümekte olan tüylerin oluşturduğu can sıkıcı bu kronik hastalıkları yok edene kadar pillonidal cysts tedavisinin yardımcı olacağı rapor edilmiştir. Riskler, derinin yanması, lazerle koyu ten renginin kaybolması, beyaz noktalar, sivilce oluşumu, “follikler”* çevresinde şişme ve “purpura”** oluşumunu içerir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz