ENGELLİ RAPORUYLA, ÖTV MUAF ARAÇ ALIM SATIM İŞLEMLERİ 2021

ÖTV Muaf Araç Alımı
ÖTV Muaf Araç Alımı konusunda en güncel bilgiler.

ZİHİNSEL ENGELLİ VEYA OTİZMLİ BİREYLER İÇİN RAPORLA, VASİ/VELAYETLE ARAÇ ALIM İŞLEMLERİ

2021 Yılı için güncel uygulamalar doğrultusunda engelliler için raporla araç alma işlemlerini adım adım anlatıyoruz.
Engellilerin ÖTV Muaf araç alımı, engelli raporunda belirtilen engel oranına göre iki şekilde olmaktadır. Bu oran yüzde 40-89 arasında ise engellinin kendisi kullanmak üzere ve H sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmalıdır. Böylelikle öTV Muafiyetli araç alabilir. Buradaki önemli bir diğer husus ise, aracı engelli rapor sahibi üzerien olmakta ve sadece kendisi kullanabilmeketdir. Bu araçlara engel türüne göre ek aksam takılmaktadır. %90 üzeri raporu olan bireyler için vasi /velayet tayin edilir ve bu kişinin mutlaka ehliyetinin olması gerekmektedir. Bu işlem için bulunulan ildeki Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak gerekir.

Bu yazıda sadece engel oranı %90 üzeri olan zihinsel engelli veya otizmli bireyler için ötv muafiyetli araç alımı ve satımı süreçleri anlatılacaktır.

 

Raporla Alınan 2020 Model Renault Kadjar
Raporla Alınanbilen  2020 Model Renault Kadjar (C – SUV)

ÖTV Muaf Araç Satın almak İçin Gerekli evraklar

1. Rapor: İki türlü rapor vardır.
a) 18 yaşından küçükler için Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) – e-Rapor. Şayet rapor önceden alınmış ve e-devlet üzerinden görülmüyorsa, raporu veren hastaneden e-devlete işletiniz. Raporda belirtilen engel oranı %90 üzeri olmalıdır.

b) 18 yaşından büyükler için e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporu. Yine rapordan belirtilmiş engel oranının %90 üzeri olması şart.

2. Sulh Hukuk Mahkemesinin vasi Kararı

a) Vasi anne babadan biri veya her ikisi ise

Bu durumda, rapor ve vasi kararı ile birlikte otomobil bayisine gitmek yeterlidir. Ek karara gerek kalmaz. Çünkü vasi/velayet kararında bu hüküm açık olarak belirtilmektedir. Bazı acemi otomobil satış temsilcileri mutlaka ek karar isterler ancak bu durum sadece işinizi zora sokar ve satış sürecinde de ek işlemler gerektirir. Araç alımı için çocuğunuzun üzerine bir e-devlet şifresi almayı unutmayınız. Bu ekranın görüntüsü, rapor ve vasi kararı ile birlikte satış temsilcisinin vergi dairesine gitmesi yeterlidir.

Satış temsilcisinin hazırladığı dosya ile birlikte ilk önce trafik sigortasını yaptırırsınız. Satış temsilcisinin size verdiği dosyayla birlikte araç ruhsatı almak için notere gidersiniz. Noterdeki işleminiz yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Noter sizden taahhütname için 120TL (Aslında gerekmiyor, mahkeme kararında var bu ama bazı noterler istiyor), 230TL de Araç ruhsatı için ödüyorsunuz. Bu rakalmlar 2021 Nisan ayı için güncel tutarlardır. Noter tarafından size verilen ruhsatta artık plakanız belirtilmektedir. Son bir işlem ise bulunduğunuz ildeki plaka basım merkezine gidip, 40 dakika içinde plakayı bastırmanız. Bunun fiyatı da 60 TL dir. Plakayı alıp, aracı satın aldığınız yere götürdüğünüzde onlar montajı yapar. Dilerseniz bu işemler için otomobil satış temsilcisine vekalet verebilirsiniz ama bizce buna gerek yok. Boşu boşuna 250TL civarında ek masraf yapmayınız.

b) Vasi anne baba değil

Bu durumda vasi kararını veren Sulh Hukuk Mahkemesinden Ek karar almak gerekmektedir. Ek kararın çıkma süresi ise mahkemenin iş yüküne göre 1-2 hafta sürebilmektedir. Bu durumda mahkemeye verilen talep dilekçesinde aracın parasının kısıtlıdan değil, vasiden olacağını ve bu satın almadan kısıtlının yararının gözetileceğine dair bir içerik şarttır. Mahkemeye bu dilekçenin ekiyle birlikte kimlik fotokopsisi ve araç satış temsilcisinin vereceği proforma fatura da eklenmektedir. Ek karar çıktıktan sonra işlemler yukarıdaki gibi yapılmaktadır.

Raporla alınan araçların 5 yıl sonra satılması

Araç alımında ek karar alınmadıysa yani vasi anne/baba ise satış işlemi normal prosedür işler. Satış işlemi için noterin, satış şerhini kaldırması gerekir (30 tl). Diğer masrafları aracı satın alan kişi öder. Ek kararla alınan araçlar için prosedur yine bu kararı veren mahkemeye talep dilekçesi vermekle başlar. Mahkemenin verdiği kararla birlikte şerh kaldırılır. Diğer işlemler yukarıdaki gibi yapılır.

9 yorum

 1. Nihayet aklı başında bir şeyler yazan çıktı. Allah razı olsun kardeşim. Oğlum üstüne aldığım aracı 5 yıl dolduğu halde satmaya korkuyordum. Şimdi aracımı satışa koydum. Bakalım inşallah daha geniş bir araba sahibi olacağız. Çektiğimiz sıkıntı bir nebze azalır işte.

 2. Mahkeme kararıyla vasi tayin edilen ağır otizm ve zihin engelli bireylerin anne babaların; kısıtlı adına aldığı ÖTV muaf otomobili, 5 yılı doldurduğu için satıp; tüm ücretinin vasi tarafından ödeneceği ÖTV muaf yeni sıfır araç alabilmek bazen sıkıntı olabiliyor. Yazınız bu bağlamda çok açıklayıcı olmuş. Mahkemeye başvuru yapmak, bedel belirlemek ve mahkemeye sunulan alış ve satış opsiyonları zaman aşımı nedeniyle zaten geçersiz oluyor.

  Mahkemenin kararında “Velinin velayet hükümleri uyarınca hesap vermesine yer olmadığına, Velinin, velayeti altındaki kimseleri temsil, sevk ve yönetiminin denetim dışı olması sebebiyle TMK’n 327. ve 336. maddeleri ayrık olmak üzere velinin, kısıtlı ile ilgili yapacağı işlerde hakim iznine gerek bulunmadığına ve izinli sayılmasına” şeklinde bir ibare olması kesinlikle yeterlidir.

  Para harcama veya kazanma yeteneği olmayan bireyler için vasi olarak atanan öz baba veya annesinin kısıtlı adına alınan araçların alım ve satım sürecinin sadeleştirilmesi ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi açsından önemlidir. Bu hakkı bulunan anne babanın, kısıtlı adına alacağı ÖTV indirimli araçlar için EK Karar, Satış İzni istenmemesi gerekir. Uygulama da bu şekildedir.
  Farklı açıklamalara itibar edilmemelidir.

  • Emin misiniz?”Zihinsel engeli” olanların vasileri,araç satışı yapılması için dilekçeyle sulh hukuk mahkemesine ek karar için başvuru yapıyor uygun görülürse makina mühendisleri odasından bilir kişi tayin edilip aracın değeri tespit ediliyor ve satış öyle gerçekleştiriliyor diye biliyorum.

   • Yazıda anlatıldığı gibi bu durum vasinin aynı zamanda anne veya baba olması durumunda geçerli. Yani velayet davasıyla çocuğun vasisi olan kişiler için. Karmaşa yaşamayın. İşlemler aynen yazıda anlatıldığı gibi. Sağda solda yazıldığı gibi gereksiz işlemlerle mağdur olmayınız. Makine mühendisleriyle ilgili durum sadece “özel tertibat gerektiren” yani kişinin kendisi için kullanacağı araç alımlarında geçerli.
    Zihinsel engelli veya otizmli kişinin makine mühendisleri odasyla hiç bir işi yok.

 3. Merhabalar;
  18 yaşından büyük (33 yaşında) engelli çocuğum üzerine araç alımı yapmak istiyorum. Çocuğun velayet/vesayeti benim üzerimde (velisi olarak atandım) bu durumda araç alımı için mahkemeden ek karar çıkartmama gerek var mıdır?

 4. Merhabalar; Abim adına 2016 yılının Kasım ayında Engelli aracı aldım. Abimin %99 Engelli raporu mevcut ve Vasisi benim. Aracı Bu yıl Kasım ayında abimin içine sığmadığı için satmayı düşünüyoruz ve daha büyük bir araç alacağız inşallah. Ancak yaptığım araştırmaya göre;
  1-Sulh Ceza Mahkemesine Başvuru yapıp,
  2-Mahkeme Mühendis atıyıp araca değer biçiyor ve üç kişi mahkemeye teklif veriyor.
  3-Engellinin adına olan hesaba teklifi yüksek veren parayı yatırıyor.
  4-Ardından tekrardan Mahkeme başvuru yapmak gerekiyor.
  Bu şekilde yazılar gördüm ve işlemler olumlu olsa 3-4 ay sürüyormuş. Sizce bu şekilde mi oluyor işlemler? Lütfen yardımcı olun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.