Egzama Hakkında Bilgiler

Egzama (Dermatit)
Halk arasında sıkça kullanılan Egzama  terimi ile dermatit, hassas, kızarık ve şiş yangılı deriyi tanımlamaktadır.  En tipik belirtisi kuru kızarık ve kaşıntılı deri yamalarıdır. Yamalar kalmla-şıp ciddi hallerde içi su dolup akan yaralara dönerler.
Kontak dermatitler bir veya daha fazla zararlılara deride reaksiyon başlatma sonucunda oluşur. En çok görülen nedenler arasında ısırgan otu (Zehirli Bitkile­re bakınız sayfa 29), çamaşır, temizlik ürünleri, plastik, metaller, takılar, parfüm ve kozmetikler vardır.
Nörodermatit sıkı bir elbise derinizi sürterse (herhangi bir şey derinizi sürt­meye neden olursa) oluşur.
Seboreik dermatit (yenidoğanlarda beşik dermatit- bebek kaşıntılı hastalıkla­rına bakınız , sayfa 124) ani, kaşıntılı kepekli bir lezyon olarak ortaya çıkar. Bur­nunuzun yanında, kaşınızın kenarında, kulak arkasında, göğüs kemiği üzerinde yağlı, dökülen lezyonlardan oluşur.
Staz dermatiti eklem yerlerinde renk değişikliği (kırmızı, kahverengi) ile olu­şur. Kaşıntılı ve kalınlaşmış lezyondur. Derinizin altında dokular arasında sıvı birikiminden oluşmuştur. Bu durum infeksiyona neden olabilir.
Atopi dermatit, diz ve dirsek arkasında deri yarıklarından oluşan kaşıntılı, ka­lınlaşmış lezyonlar nedeniyle oluşur. Ailevi geçiş olup allerji zemininden oluşur.
İntanların ne olduğunu saptayıp direk temastan uzak durun.
Cildin kurumaması için önlemler alın (yukarıda bahsedildi).
Günde 20-30 dakika serin-ılık suda banyo yapın.
Nemlendirici ve her yerde satılan hidrokortizon kremleri kullanın.
Lezyonu kaşımaktan sakının. Kaşımayı engelleyemiyorsanız üzerini giysi ile örtün. Uyuyacağınız zaman tırnaklarınızı kesin ve uyurken eldiven giyin.
Eğer kafa deriniz etkilenmişse kepek önleyici şampuanları kullanın.
Varis çorapları staz dermatitinde oluşan şişlikleri (ödemi) önleyecektir.
Terlemeyi engellemek için uygun giysiler kullanın.
Genellikle pamuklu giyecekler tercih edin.
Yünlü giysi, yatak takımı, sert sabun ve deterjanlardan uzak durun.
Her yerde satılan antihistaminikleri kullanmak kaşıntıyı azaltacaktır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz