Doğru İlaç Kullanımı Nasıl olmalı?

İlaçları Buzdolabında saklamak sakıncalı olabilirİlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan açıklamada, “akılcı ilaç kullanımı” olgusunun yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı. Halkın sağlığı ve toplum çıkarı için, Akılcı ilaç kullanımının öneminin anlatıldığı açıklamada, öncelikli olarak hastanın probleminin hekim tarafından doğru tanılanması gerektiği vurgulandı. Açıklamaya göre, ilaçlı veya ilaçsız, etkili ve güvenilir tedavinin tanımlanması koşulu gerekli. Yapılan açıklamaya göre; eğer ilaçla tedavi uygulanacaksa, uygun ilaçların seçimi, her bir ilaç için uygun dozun ve uygulama süresinin belirlenmesi ve uygun reçetenin yazılması basamakları izlenmelidir.İlaçların Buzdolabında Saklanmaması
İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun açıklamasında, kullanma talimatında belirtilmediği sürece ilaçların buzdolabında saklanmaması gerektiğine dikkat çekildi. Uygun olmayan saklama koşullarında ilaçların kimyasal yapılarının bozulabileceğinin hatırlatıldığı açıklamada, ilacın etkisini kaybedebileceği hatta istenmeyen etkilerin ortaya çıkabileceği ve zehirlenmelere sebebiyet verebileceği dile getirildi. Buzdolabında saklanması gereken ilaçların kesinlikle buzlukta saklanmaması ve dondurulmamasının tavsiye edildiği açıklamada, hamilelik ve emzirme döneminde, çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi öyküsü olanlarda ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

İlaçların Uygun Kullanımı İle ilgili Öneriler:
Açıklamaya göre:
Hamileler ve emziren anneler, ilaç kullanmadan önce mutlaka hekim ve eczacıya danışmalıdır.
İlaç; hekime  veya eczacıya sorulmadan; çiğnenerek, kırılarak, bölünerek veya suda çözülerek kullanılmamalıdır.
İlaçlar çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde, ışıktan ve nemden korunarak ve ambalajında saklanmalıdır.
İlaç, hekim tarafından önerilen süre boyunca kullanılmalıdır.
İlaç kullanımı yarıda kesilmemeli, hekime danışmadan doz değişikliğine gidilmemelidir.
Doz atlamamaya ve ilacı her gün aynı saatlerde almaya özen gösterilmelidir.
Herhangi bir ilacı veya vitamin, ilaç dışı gıda takviyesi, bitkisel ürün gibi bütün ürünleri kullanmadan önce hekime ve eczacıya danışılmalıdır.
Kesilmiş veya açılmış ambalajlar satın alınmamalı, son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.
İlaç ancak doğru kullanılırsa etkilidir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz