Deri Kanseri Belirtileri

Deri Kanseri Belirteçleri
Yüzbinlerce insanın her yıl deri kanseri teşhisiyle hastanelere yatırıldığı ve bu hastaların 100 de birinin hayatını kaybettiği bilinmektedir. Ultraviole ışının maruz kalan bölgeler­de deri kanseri %90 oranında görülmektedir.( Güneş ışığı veya bronzlaştıran ışınlar). Diğer faktörler genetik yatkınlık, kimyasal kirlilik ve X-ışmı radyasyo­nudur.
En sık görülen üç adet cilt kanser tiplerinde saptanan bulgular:
Bazal hücreli kanser, düz, mumsu veya inci tanesi şeklinde yavaş büyüyen ve nadir olarak yayılan ve ölüme sebep olan kanser türüdür.
Yassı hücreli kanser sert nodüler veya düz olarak büyüyen kabuklu ülser; yüz, boyun, kollar ve ellerde gelişir.
Melanom en ciddi fakat en nadir görülen cilt kanseridir.


ABCD kuralı bir beni melanomdan ayırır. Ek olarak, hızlı büyüme, kanama, iyileşmeyen yaralar belirti olabilir.
Güneş yanığı mevcutsa güneşten uzak durun. Her ikisi de deri hasarına sebep olabilir. Deri hasarı zamanla birikir. Güneşe maruziyeti azaltın ve seyrek dokunmuş kumaş ve geniş şapkalarla dolaşın. Kar, su, buz ve hepsi beraber güneşin zararlı ışınlarını yansıtırlar.
• Güneş koruyucuyu rutin olarak kullanın. Koruyucu içeren, 15 güneş koruyu­ cuyu geniş olarak uygulayın. Geniş spektrum ultraviole A ve B ışınlarına karşı koruyan anlamındadır. Dudaklarınız da dahil vücudunuza koruyucu sürün. Koruyucuyu güneşe maruziyetten 30 dakika önce kullanın ve her 2
saatte bir yenileyin.
• Her uygulamada 30 gram koruyucu kullanın.
• Her 3 yılda bir cildinizi, yeni değişiklikler, doğum işaretleri ve benlerin de­ğişiklikleri açısından kontrol edin.

Eğer deride yeni bir büyüme ve değişiklik saptıyorsanız ve de bir yara 2 hafta içinde iyileşmiyorsa doktorunuza başvurun. Ağrı için beklemeyin çünkü cilt kanserlerin çoğu ağrısızdır. Erken tedavi olursanız kür hızı yüksektir.
Melanom nedeniyle bir aile hikayeniz varsa, özellikle vücudunuz için der-matolojiste rutin kontrol akıllıca olacaktır.
Çocuklukta geçirilen ağır büllöz güneş yanıkları erişkinlikte melanom riskini arttırmaktadır. Kumsal veya havuzda çocuklara limit koyun. Unutmayın saat sabah 10.00 ile öğleden sonra saat 03.00 arası güneş ışınlarının en yoğun olduğu zamandır. Bulutlar, güneş ışınlarının az bir kısmını bloke ederler. Bulutlu bir günde de güneş yanığı oluşabilir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz