Depresyon Eklem Ağrısı Nedeni

Nedeni bilinmeyen eklem ağrılarının nedeni psikolojik olabilir. Uzmanlara göre bunun için depresyonu işaret ediyor. Eklem ağrıları, kadınlarda daha çok görülmekte. Çok basit ve kolay çözüm bulunan cinsten bir sorun da değil.  Tabiri caizse hayatı kabusa çeviren bir rahatsızlık.

Eklem ağrılarının nedenleri psikolojik nedenler dışında bir çok nedene bağlı olabilir.  Yanlış yapılan egzersizler, duruş bozuklukları, uzun süre aynı pozisyonda durma, aşırı protein tüketimi, soğuk hava ve depresyon bu faktörlerden birkaçı… Tanı ve tedavi için bir hastaneye başvurmak gerekli. Hatta doğrudan bir nöroloji uzmanına muayene olmak en iyisi.  Gerekli ön tektikler yapıldıktan sonra Ortopedi, Romatoloji veya diğer uzmanlar tarafından incelenmelidir.

Uzmanlara göre bir çok insan, hayatının bir döneminde eklem ağrısı sorunuyla karşılaşmakta. Ev kadınları, kol ve parmaklarını sıklıkla kullanan çalışanlarda daha fazla görülmekte. Eklem ağrılarına neden olabilecek problemlerin romatizmal hastalıklara göre dağılımı farklılık gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse, yumuşak doku romatizması toplumda yüzde 5 oranında iken, Romatoid Artrit 10 bin kişiden 30’unda ortaya çıkıyor.

Eklem ağrılarını tetikleyen faktörler sıralamak gerekirse:
1- Soğuk hava
2- Protein bakımından zengin beslenme
3- Yanlış egzersiz yapma
4- Ağır kaldırma.
5- Düşme
6- Kontrolsüz ve bilinçsiz ilaç seçimi
7- Beslenme bozukluğu – düzensiz beslenme
8- Depresyon – Kaygı bozukluğu, yoğun stres

Eklem ağrıları kadınlarda daha çok görülmekte. Erkeklere göre 9 kat daha fazla görülen eklem ağrılarının bu oransal fazlalığın nedeni ise hormonların etkisi yanında fazla kilo ve hareketsiz yaşam tarzı.

Sizin İçin Seçtiklerimiz