Çocukların Ateşini Düşürmek

Soğuk havalar yüzünü gösterdi. Soğuk algınlığı, grip nezle gibi problamlerle boğuşan insan vücudu bunu çeşitli belirtilerle dile getiriyor. Bu belirtiilerden en önemlisi burun ve geniz akıntısı, yüksek ateş, öksürük ve halsizlik. Bu belirtiler vücudun, hastalıklara karşı savaşını göstermekte. Yaşlılar ve çocuklar için soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlar tehlikeli sonuçlar doğurabilecek öeneme sahip. Genel olarak ateşli hastalıklarda ilk yapılan hareket ateşi düşürmeye çalışmak oluyor. Yüksek ateşi düşürmek için doğru davranış içerisinde olmak şart. Halkımız, özellikle çocuklardaki yüksek ateşi düşürmek için sirke, kolonya veya buz kullanmakta oysa sağlık uzmanları bundan kaçınılması gerektiği görüşünde. Keza sirke, kolonya veya buz damarları ani olarak büzmektedir. Bu durumdan dolayı da ateş hemen düşer gibi oluyor ancak daha sonra damarlar genişlemekte ve ateş çok daha fazla yükselmektedir. Bu durumdan dolayı Özellikle bebeklerde havale riski epeyce artıyor.

38 derecenin üzerindeki ateş, yüksek ateş olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte ateşin yükselişi her zaman ciddi bir hastalık belirtisi olmayabilir. 37,5 derecenin üzerinde de ateşin yükselebileceğini düşünmek ve dikkatli olmak gereklidir. Ateş ölçmede kulak, dilaltı, cilt, popo ve koltuk altı bölgeleri kullanılmaktadır. Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5 derece daha düşük sonuç göstermektedir. Yüksek ateşi tek başına başına bir hastalık değilidr. Daha çok bir hastalık belirtisidir. Her çocuğun vücudunun savunma mekanizması olarak ateşi çıkması olasıdır. Burada Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutulmasıdır. Yüksek ateş nedeniyle çocuk titrer. Anne baba; eli ayağı buz gibi, başı yanıyor gibi ifadeler kullanır. Bu durum ateşin özelliğinden kaynaklanmaktadır. Kan dolaşımı fazla olduğu için baş ve vücut kısmı daha sıcak olurken, dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olur.
Çocuklarda Yüksek ateşi için neler yapılmalıdır?
Çocuklarınızda ateş olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak, 20 dakika arayla ateşini ölçünüz. Eğer 20 dakika sonra ateş düşmediyse çocuğun giysilerinden çoğunu çıkartınız. Oda serin olsa bile bu kuralı uygulayınız. Ateşi olan çocuğun üstünü ince bir çarşafla örtünmesi yeterlidir. Eğer çocuğunuzu 39-40 derece ateşi varsa bütün vücudunu ılık su ile ıslatılmış süngerle silerek ateşi düşürebilirsiniz. Her beş dakikada bir ateşi ölçün ve 39 derecenin altına düştüğü zaman uygulamayı durdurun. Bu işlem için asla soğuk su kullanmayın. Soğuk, kan damarlarını büzüştüreceği için ısıyı düşürmek yerine yükseltir. Yukarıdaki uygulamalardan bir sonuç alınamıyorsa, doktorunuza başvurun. Doktorunuz muhtemelen ateş düşürücü şurup verecektir. Çocuğunuzun belirli aralıklarla az miktarlarda da olsa sıvı şeyler içmesini sağlayın. Ateş düşürmek için asla kolonya, alkol, sirke ve buz kullanmayın. Bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur, sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. Özellikle küçük bebeklerde havale riskini artırır..

Ateşi olan çocuk eğer altı ayın altında ise acil olarak doktora başvurulması gereklidir. Yine çocuk bir şey içmiyorsa, sürekli ağlıyorsa, çocuğun ailesinde havale öyküsü varsa ve ateşin 24 saatten uzun sürmesi halinde doktora başvurmak şarttır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Çocukların Ateşini Düşürmek bazen gerçekten çok zor olabiliyor. Bilgilendirme için teşekkürler. Ateş düşmüyorsa küçük bebekleri mutlaka bir hekime göstermek lazım.

Comments are closed.