Çocuklarda Su Kaybına Dikkat

Ultraviyole ışınlarının özellikle 1 yaş altındaki bebeklerin cildini olumsuz etkilediği uyarısını yapan uzmanlar, çocukların vücutlarında su kaybının daha hızlı gerçekleştiğini ve bunun da sıcak havadan daha fazla etkilenmelerine neden olduğunu belirtiyorlar.

Güneş ışınlarında bulunan ultraviyole, insan derisinde yıllar içinde birikerek cilt kanserleri ve diğer cilt hastalıklarına yol açabilmekte. Bu nedenle çocukların ilk başlarda güneşte 10 dakika beklemesi daha sonra  yavaş yavaş bu sürenin artırılması gereklidir.  Bununla birlikte kesinlikle yüksek koruyuculuğu olan kremler kullanılmalıdır.

Koruyucu kremler,  güneş ışınlarının en dik geldiği 10.00 ile 16.00 saatleri arası sürülmelidir. Sadece deniz kenarında değil özellikle  bebekler açık havada gezdirilirken bile sürülmelidir. Çünkü güneş ışınları, saat 16.00’dan sonra da gölgede bile çocuklara ve hassas ciltli bebeklere yansıyarak olumsuz etkileyebiliyor. Uzun süre güneş altında kalındığında, ciltte önce birinci derece kızarıklık oluşmaktadır.  Eğer güneş altında çok daha fazla kalınırsa , cilt üzerinde su dolu ikinci derece kabarcıklar izlenir. Birinci derece yanıklarda soğuk kompres yapılmalı, nemlendirici ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. İkinci derece yanıklarda da soğuk su uygulanmalı ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Eğer çocuğunuz açık tenli, sarışın veya kızıl saçlı, renkli gözlü, çilli ise güneş yanıklarına karşı daha duyarlıdır.

Sıcak çarpmasında çocuğun üzerindeki giysilerin çıkartılması, ateşinin düşürülmesi ve vücudunun soğutulmasının sağlanması ve ardından sağlık merkezine götürülmesi en uygun davranış olacaktır. Çocukları sıcak çarpmasından korumak için bol su içirilmeli, burnu kanayan çocuğun da kafasını öne doğru eğmek gereklidir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz