Çocuklarda Dondurma Tüketimi

Çocuklarda Dondurma TüketimiÇocuklarda Dondurma Tüketimi önemlidir. Destek eğitimi adlı web sitede yayımlanan Dondurma Faydalı Bir Besindir başlıklı yazıda belirtildiğine göre, güvenli tüketimi sağlanan dondurma çocukların kalsiyum ihtiyacını karşılamak için önemli bir besin. Çocukların daha fazla olan kalsiyum gereksinimleri için dondurma tüketimi önerilmekte. Yapılan çalışmaların sonucunda, laktoz intoleransı olan kişilerde günde 2 kez dondurma tüketildiğinde intoleransa bağlı belirtiler görülmüştür.
Dondurma yavaş sindirildiği için bu kişiler tarafından rahat tolere edilir. Ayrıca zayıflama diyeti uygulayanlar da dondurma tüketebilir. Bu kişilerde tatlı ihtiyacını gidermenin, süt ihtiyacını karşılamanın bir yolu olarak aynı zamanda diğer tatlılara göre düşük enerji içermesi nedeniyle önerilmektedir. Dondurma her mevsim ve herkes tarafından tüketilmesi açsından çok önemli bir besindir.

Dondurma tüketiminde dikkat edilecek en önemli husus, hijen ve temizlik kuralları ile güvenilir yerlerden edinilmiş olmasıdır.

Dondurma Ne Zaman Yenmeli?
Dondurma aç karnına tüketildiğinde, iştah kapanmasına neden olabileceği için tokken tüketilmelidir. Midede oluşacak krampı önlemek için yavaş yenmelidir. Keza dondurmayı aniden yutmak mide kramplarına ve kasılmalara sebep olacaktır. Bademcik ameliyatlarından sonra bazı doktorlar da dondurma yemeyi önermektedir. Bu tür durumlarda dondurma, komplikasyonları azaltır. Ancak solunum enfeksiyonu sırasında, yutak ve bademcik iltihaplarının tedavi sürecinde dondurma önerilmez.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Dondurma mutluluk da veriyor. Güzel şeydir. Ama dövme dondurma bulabilirseniz mükemmel olur. keçi sütünden yapılanlar da mükemmel…

Comments are closed.