Çocuklarda dengesiz beslenme, tiroid hastalığına yol açıyor

Boy kısalığı ve tiroidler
Anne karnından ergenlik döneminin sonuna kadar büyümede önemli rolü Tiroid hormonu beyin, kas ve yağ dokusunun metabolik hızını da düzenlemektedir. Çocukların büyümesi için kanda yeterli düzeyde tiroid hormonu olmalıdır. Tiroid hormonun az salgılandığı (hipotiroidi) çocuklarda, büyümede gerilik ve boy kısalığına neden olur. Çok sık görülmesine rağmen Tiroid yetersizliği belirtileri uzun süre fark edilemeyebilir. Bun nedenle de ebeveynlerin dikkatinden kaçabilir.

Çoçuktaki tiroid yetersizliği nasıl Anlaşılır?
Ailesinde tiroid yetmezliği hastalığı olan çocuklarda,
• Doğum sonrası tiroid hormon taramasında başlangıçta TSH (Tiroid Stimulan Hormon) düzeyi yüksek olan çocuklarda,
• Geç çıkan dişler, yürüme ve konuşmanın gecikme durumu,• Büyümenin yavaşlaması (5 – 18 yaş arası kilo almaya meyilli kısa boylu çocuklar) durumda,
•  Kabızlık, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, üşüme gibi durumlarda,
• Hareketlerin yavaşlaması, konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağınıklığı durumunda aileler çocuk endokrinoloji bölümüne başvurmalıdır. Böylece, tedavisi çok kolay olan ancak gecikildiğinde kalıcı izler bırakan bu hastalığın önüne geçilebilir.

Dengesiz beslenme ve tiroid hastalığı
Çocukların sağlıklı yetiştirilmesinde, yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Dengeli beslenmeden kasıt vücudun protein, vitamin ve minerallerinin tam olarak karşılanmasıdır. Çocuklarda; bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan yetersiz ve dengesiz beslenme; çeşitli enfeksiyon ya da alerjik hastalıkların oluşmasına, diyabet, tiroid yetmezliği gibi önemli hastalıklara yol açmaktadır. Dengesiz beslenmenin bir şekli olan karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekli ise çocuklarda sık rastlanan obeziteye de neden olmaktadır.

İyot eksikliği ve tiroid yetmezliği
Vitamin ve minerallerin yeterince alınmaması da çeşitli sorunlara neden olmaktadır. örneğin; çinko yetersizliği görme bozukluğu, akne, cilt problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflığı, konsantrasyon bozukluğu ve öğrenme becerisinin azalmasına; iyot eksikliği de tiroid yetmezliğine yol açmaktadır. Çocuklarımızın fazla miktarda, yüksek kalorili besinler yerine daha az rafine edilmiş yüksek vitamin değeri olan dengeli besinler tüketmesi sağlıklı bir gelişme için ana hedefimiz olmalıdır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz