Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklarda Baş AğrısıBaş ağrısı sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da önemli bir duruma işaret eder. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları uyarıyor. Çocuklarda Baş Ağrısı sorunundan kurtulmak için uzman bilgisi olmadan herhangi bir ağrı kesici ilaç vb kullanmamak gerekiyor.
Çocuklarda Baş Ağrısı, başta boğaz enfeksiyonu olmak üzere ağız ve çevresinin her türlü enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, beyinle ilgili enfeksiyonlar, göz problemleri, diş enfeksiyonu ve bazı sistemik enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çocuklarda baş ağrısı yapabilecek unsurların saptanmasının önemine vurgu yapan uzmanlara göre başa ağrısı önemsenmeli ve uygun tedavi mutlaka yapılmalı.
Beyin kanaması, menenjit, orta kulak iltihabı, sinizüt ve stres gibi nedenlerin de baş ağrısı yapabileceği belirtiliyor. Baş ağrısının kökeninde bulunan hastalığa göre de tedavisi de değişmekte. Bazı durumlarda hastalıklar tedavi edilmezse başka hastalıklar ortaya çıkmakta. Örneğin boğaz enfeksiyonu tedavi edilmezse nefrit hastalığına neden olabilir. Baş ağrısı basit nedenlere bağlı olabilir ama önemsenmez ise hayati tehlike oluşturabilme potansiyeli açısından ciddi bir sağlık sorunudur.

Çocukta huzursuzluk, iştah kaybı, huy değişikliği olması gibi durumlar hastalığı açısından son derece önemlidir. Eğer çocuk baş ağrısını şikayet ediyorsa, ebeveyni bunu ciddiye alıp bir hekime başvurmalıdır. Çocuklardaki baş ağrısı önemsenmeli ve ihmal edilmemelidir.”

Sizin İçin Seçtiklerimiz