ÇERNOBİL KAZASININ İZLERİ SİLİNEMİYOR

Çernobil KazasıÇernobil felaketinin üzerinden 25 Yıl geçti. Bu ülkenin gerçek bilim adamları çay içilmemesi gerktiğini ve özellikle Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlar için acele bir tutum geliştirilmesi gerektiğini belirtirlerken, ülkeyi ellerinde tutan ve çok güçlü yetkilerle donatılmış olan bir takım yöneticiler, TV lerde çay içme komedisini oynuyorlardı. Çernobil kazası sırasında üniversitedeydik. Öğrenci dernekleri yeni yeni filizleniyordu ve bu konu hakkında hiç olmazssa üniversite gençliğini aydınlatalım diye girişimlerimiz olmuş ve her zaman olduğu gibi terörsist damgası yemekten son anda kurtulmuştuk. Aradan geçen 25 yıla rağmen çernobilin bıraktığı izler silinemiyor.
Cumhuriyet gazetesinin bilim ekindeki habere göre,  Çernobil’deki radyoaktif ışın, bölgede yaşayan kuşların beyin gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yapmış.

Fransız ve Amerikalı bilim insanları, Çernobil’de yaşayan kuşların, radyoaktif bölgelerde yaşayamayan hemcinslerine göre yüzde beş oranında daha küçük bir beyne sahip olduklarını buldular. Bu özellikle de bir yaşından genç olan kuşlar için geçerli. Araştırmayı yöneten Andreas Möller (Paris Üniversitesi) kuşların bir çoğunun, ışının beyinleri üzerindeki negatif etki yüzünden henüz embriyo evresinde öldüklerini söylüyor.

PloS dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde bilim insanları 48 türden 550 kuşu incelerken beyin çevrelerini diğer bölgelerdeki kuşlarla karşılaştırmışlar. Uzun bir süredir kuşların, zor koşullara ayak uydurabilmek için organlarının çevrelerini değiştirdikleri biliniyordu. Mesela göçmen kuşların mideleri, bağırsakları ve karaciğerleri göç sırasında büzüşerek daha az enerji sarf edecek duruma gelir.

Çernobil’deki kuşların reaktör kazasından sonra beyinlerinin niye küçüldüğü tam olarak bilinmiyorsa da bilim insanları bu değişimin ışına bağlı stres deneyimine bağlı olduğunu sanıyor. Açığa çıkan nükleer enerji, kuş beynindeki büyüme sürecini bozmuş da olabilir.

Kaynak: Cumhuriyet / Bilim Teknik-
Yazının tamamı

Sizin İçin Seçtiklerimiz