Burun Kanaması Deyip Geçmeyin

Sıcakların artması ile birlikte burun kanamlarında artışlar yaşanabiliyor. Hava sıcaklıkları ve hava kuruluğunun artmasıyla baharda sıkça burun kanaması yaşanabiliyor. Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanları ise uzun sürekli ve sık tekrar eden burun kanamaları için uyarılarda bulunuyor. Bu şekildeki burun kanamalarının, yüksek tansiyon, burun içinde bulunan tümörler, karaciğer hastalıkları ve lösemi gibi hastalıkların habercisi olabileceğini belirten uzmanlara göre vakit geçirmeden bir KBB uzmanına muayene başvurusu yapmak şart.

Birkaç dakika damlama şeklinde görülen ve önden damlamalı olan ve çocuklarda görülen burun kanamaları için de endişe etmeye gerek yok. Ergenlikte görülen bu tür kanamalar zamanla kaybolmaktadır. Bununla birlikte, orta ve ileri yaşlardaki kanamalar ise genel olarak burnun arka kısmından olan kanamalardır. Daha şiddetli olan bu kanamalar nedeniyle hastanede yatmak gerekebilir.

Burun Kanamasında ilk Müdahale
Burnu kanayan kişinin başı kesinlikle arkaya yatırılmaz. Eğer başı arkaya yatırırsanız kan, geniz ve boğazdan mideye gönderimiş olur. Bu durum da bulantı ve kusmaya neden olabilir. Başın, kalp hizasından yukarıda tututulması ve başın öne eğilmesi, burnun yumuşak kısmını başparmak ve işaret parmağı ile sıkmak yeterlidir. 15-20 dakika kanın dinmesi beklenebilir. Bu basit önlemlerden sonra da kesinlikle doktora gitmek gereklidir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz