BOY KISALIĞININ NEDENLERİ HAKKINDA

Boy kısalığının nedenleri nelerdir?

Boy kısalığını iki başlıkta ele almak mümkündür. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı, genetik olarak aile bireylerinde görülen boy kısalığıdır ve bu tür boy kısalığı normalin bir çeşidi olarak kabul edilmektedir. Yani bu çocukların boyunun kısa olmasının nedeni her hangi bir hastalık değildir. Boyu kısa olan çocukların %80’i nin ailesel olduğu bilinmektedir.

İkinci tip boy kısalığı ise hastalıklara ve beselenme bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan boy kısalığıdır.. Beslenme bozukluğu, büyüme hormonu eksikliği ya da bir çok hastalık (böbrek hastalıkları, kansızlık, kalp ve akciğer hast. vb.) boy kısalığına neden olabilir. Bunlarla birlikte uzun süreli olan ruhsal sorunlar da boy kısalığına neden olabilir. Bir çocuktaki boy kısalığının sayılan bu nedenlerden hangisine bağlı olduğunun erken bir dönemde saptanması çok önemlidir. Boy kısalığı durumunun, allta yatan ciddi bir hastalığın bulgusu olabileceği gibi erken tedavi her zaman iyi tedavinin önkoşuludur. Bu nedene boy kısalığı olan çocukların ” Büyüme ve Endokrinoloji” ünitelerince değerlendirilmesi ve gerekli alanlarda ileri araştırmaların yapılması gereklidir.
Bu yazıdaki Etiketler: Boy Kısalığının Nedenleri,Boy kısalığı, Boy kısalığı tanı,boy kısalığı tedavi,boyu kısa olanlar ne yapmalı,boy kısalığı olan çocuklar,boy kısalığı genetik mi,boy uzatmak mümkün mü,boyumu nasıl uzatabilirim

Sizin İçin Seçtiklerimiz