BOY KISALIĞI VE TEDAVİSİ HAKKINDA

Boy kısalığının tedavisi var mı ?

Boyu kısa  olan bir çocuğun tedavisi için öncelikle boy kısalığının nedeni saptanır ve boy kısalığı nedenine göre tedavi planlaması yapılır. Boy kısalığının çok büyük bir grubunu(%80) oluşturan,  ailesel ve yapısal boy kısalığı olan çocuklar için genel olarak iyi bir tedavi yoktur. Bu durumdaki çocukların büyüme hızları yönünden izlenmesi gereklidir. Yapısal boy kısalığı olan çocukların aynı zamanda ergenliğide geç girdikleri belirlenmiştir.  Bu çocuklardan 14 yaşına geldiği halde ergenliğe girmemiş olanlara ilaç vermek gerekebilir.
Kalp, akciğer, böbrek gibi hastalığı olan çocuklarda bu hastalıkların tedavisi önemlidir. Günümüzde büyüme hormonu eksikliğine bağlı boy kısalığı olan çocukların boyları büyüme hormonu verilerek yeterli ölçüde uzatılmaktadır. Büyüme hormonu kullanabilmek için boy kısalığı olan çocukların titiz bir biçimde incelenmesi gerekmektedir. İlacın, en çok büyüme hormonu eksikliğinde yararlı olduğu unutulmamalıdır.

Bu yazıdaki etiketler: Boy kısalığının tedavisi,Boy kısalığının tedavisi var mıdır, Boy kısalığının tedavisi nerede, Boy kısalığının tedavisi nasıl, Boy kısalığının tedavisi ne zaman, Boy kısalığının tedavisi için ne, Boy kısalığının tedavisinde dikkat, Boy kısalığının tedavisi hakkında yazı

Sizin İçin Seçtiklerimiz