Borsada Kazanmak Mümkün mü?

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarihi zirvelerinde dolaşıyor. 65 bin puanı zorlayan borsa kimi yorumculara göre yıl sonunda 75 binleri görecek. Bu durum yerli yatırımcının daha doğrusu küçük yatırımcının iştahını kabartıyor. Hemen belirtelim borsadaki yükselişin öncüsü 3-4 hisse dışında sene başına göre çok düşük değerde işlem gören hisse sayısı yarıdan fazla. Borsa yorumlarında hep bu isyan dile getirilmekte.  Kimi hisselerde ise borsanın 50 bin puandaki değerde işlem görmesi çok ilginç görüntüler oluşturuyor. Örnek verecek olursak 51 bin puanda 250 li rakamlarda dolaşan Netaş, 1 Ağustos 2012 tarihinde 135 li rakamlarda dolaşıyor. Bu arada Netaş için 310 Tl den alış yapan küçük yatırımcıların varlığı dehşet verici bir zarara işaret ediyor. Borsa forumlarında belirtildiğine göre 30 bin liralık Netaş alan küçük yatırımcının parası bir ay gibi kısa bir sürede 13 bin Türk Lirasına düşmüş. Bir başka hisse Brissa’da ise 300 lü rakamlardan bölünme sonucu 8 lira sonra hızla 5 liraya düşme gerçekleşmiş ve 400 lü fiyatlardan alım yapan kişiler ciddi zarara uğramışlardır. Bu iki kağıda benzer hareket yapan hatta 8 bin liradan 1,6 liraya düşen Ataç örneğinde olduğu gibi bir çok hisse daha büyük düşüşler yaşamıştır.
Borsa Risktir
Borsa rsktir. Hele de İMKB de son dönemde yaşananlara bakılacak olursa, elindeki paranın tamamını kaybetme r,iski bile bulunmaktadır. Borsa uzmanları, hisse senedi alırken arsa veya araba alır gibi davranmaları gerektiğine işaret ediyorlar. Bir bilen uzmana değil bir kaç uzmana bile danışmak bazen yeterli olmayabiliyor. Nitekim aracı kurumların önerdiği bir çok hissede bile anormal düşmeler söz konusu.

Borsada Kazanmak Mümkün mü?
Bir kere yakın zamanda  lazım olmayacak parayla uzun vadeli bir arsa alıyormuş gibi düşünmek gerekli. Diyelim ki teknik ve temel yönden cazip bir alım noktasında yakaladığımız hisse 1-2 haftada iyi pirim yaptı o zaman elbetteki satıp kârı cebe atmak gereklidir. Cepteki para her zaman işlemdeki hisseden daha değerlidir.

Bilanço Beklentileri
Borsada her zaman beklentiler satın alınır. Bilanço beklentilerini önceden satın alan kişiler bilanço sonrası satışa geçerler. Bu çok doğaldır. Yine beklenmeyen oranda iyi bilanço açıklayan senetlerde ise 1-2 seans yükseliş yaşanır. Bununla birlikte beklentilerin altında kâr açıklayan şirket hisselerinde düşüşler daha dramatik olabilir.

Borsada Tüyo
Borsa mevzuatları zaten bu konuda yasal yaptırım gerektirmektedir. Sosyal paylaşım sitelerinde veya borsa forumlarında yapılan hisse senedi önerilerine inanmamak doğru olacaktır.

A Tipi Fonlar
Borsa bilgisi ve deneyimi olmayan tasarruf sahipleri için eğer borsada beklentileri yüksekse veya borsanın yükseleceğine inanıyorsalar, A tipi fon almak en doğru olandır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

 1. borsada kazanmak mümkün mü kitap: var al bak!
  arman afrashi borsada kazanmak mümkün mü: Okudum ve beğendim.
  borsada kazanmak mümkün mü kitabı: kitabın yazarı zengin mi? Ona bak 🙂
  borsada kazanmak mümkün mü fiyatı: En düşük fiyattan hisse almak mümkünse 🙂
  borsada para kazanmak tabiki mümkün: Şansın yaver gitmeli.
  borsa oynayarak para kazanmak mümkün mü 2012: Borsa oyun yeri değil. Oyun olarak daha düşük maliyetli oyun tercihini kullanın max payne oyneyın 🙂
  borsada kazanmak için: sabır, açgözlü olmamak, bilgi, şans ve zamanlama gerekli.
  Bunlar da benim değerli beyazeğitim ailesine borsa tüyolarım olsun.

 2. Borsada kazanmak Mümkün mü?
  Bu soruya yanıt vermek, benim gibi İMKB de 20 yıldır kaybetmeye alışık biri için bile çok zor. Öncelikle borsada tüyo olayına sakın inanmayın. Borsada paranın aslanın midesinde olduğunu unutmayın. Çok güvendiğiniz bilgisine ve deneyimine inandığınız borsacıların sözünü bile tek başına baz almayınız. Ekonomiyi direk etkileyen güncel konuları iyi takip ediniz.
  Hisse seçerken sektörel beklentisini, şirketin mali yapısını ve yönetim anlayışını da dikkate alınız. Şirketin arsası var mı? Şirkete para girişi olmuş mu? f/k oranı düşük mü? Düzenli temettü dağıtıyor mu? gibi sorulara vereceğiniz olumlu yanıtlar sizin için en iyi borsa tüyosudur.

Comments are closed.