Borsa ve Altında Kara Gün

FED kararları sonunda Global piyasalar allak bullak oldu. Tarihinin en büyük düşüşlerinden birini yaşayan altın yanında BİST de %6 civarında bir kayıp yaşadı. BIST 1,yıldan başladığı yükselişini 95 bin puan görerek tamamlamış, önce Gezi Parkı olayları ve Küresel ekonomik nedenlerden dolayı büyük düşüş yapmıştı. Bu arada 1,78 civarından başlattığı yükselişini 1.92 Tl civarındaki yükselişine Merkez Bankası da kısmen küçük döviz satışlarıyla müdahale etmiş bulundu. Uzmanların günler öncesinden uyardığı şeyi biz de söyleyelim. Dövizle borçalnma yoluna gitmeyiniz. Kısa vadede oluşabilecek büyük dalgalanmalardan mümkünse uzak durmaya çalışınız. Borsadaysanız mutlaka zarar kes koyarak kabul ettiğiniz zararı bitiriniz.
Yatırım amaçlı hisse alımlarında ise yatırım uzmanlarının önerisine kulak veriniz. Altının ons fiyatının 1295 dolar seviyesinde olduğu görülmnekte. Bu seviyenin kritik seviye olan 1320 lerin altında olması nedeniyle dikkatli olmakta yarar var. Çoğu uzman için önümüzdeki 6 aylık peryot için altın yatırımı yapmak oldukça riskli.

Küçük birikimlerini borsada değerlendirip yükselişlerde de yeterli payı alamayan küçük yatırımcıların ise panik işlemler yapmaktan kaçınmaları önerilmekte. Uzmanlar kusa vadede işlemlerin belli fiyat aralıklarında sabitlenmesinin önümüzü görmemiz açısından önemli olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar yine 73.5 seviyesinin önemi zerinde kalınmasının BİST 100 açısından önemine dikkat çekiyorlar.

Sizin İçin Seçtiklerimiz