BİT VE BİTLENME

KAŞINTILAR BİTLENMEYE BAĞLI OLABİLİR
Geçimiş yıllara nazaran bit ve bitlenme ile ilgili sorunlar olukça azalmış gözükse de bit ve bitlenme ile ilgili olguların varlığı sürmektedir. Bitler, küçük parazitik böceklerdir. Saç bitleri, çocuklar arasında temas yoluyla, saç tarakları ve giysilerle; vücut bitleri, giysilerle veya yataklar ile yayıklar. Ka­sık bitleri, seksüel yolla, giysi, yataklarla ve tuvalet oturakları ile bulaşırlar.
İlk belirtileri şiddetli kaşıntıdır. Vücut biti ile bazı insanlar ürtiker olur ve ba­zı insanlarda kaşımaktan abrazyonlar (sıyrıklar) gelişir. Saç bitleri kafa derisinde bulunur; kulaklarda ve ensede çok kolay izlenirler. Yumurtaları (Sirke) küçük sö­ğüt tomurcuklarına benzer ve saç diplerinde bulunur. Vücut bitlerini saptamak güçtür çünkü deriye gömülürler fakat genellikle iç çamaşır altından rahat sapta­nırlar. Kasık bitleri, deri üzerinde ve kıllı pubik bölgede bulunur. Bitler sadece 3 gün boyunca yaşarlar. Yumurta kuluçka süresi bir haftadır.


Birçok losyon ve şampuanların reçeteli veya reçetesiz formları mevcuttur. Tüm enfekte bölgelere ve tüm kıllı bölgelere uygulanır. Tüm bit yumurtaları, ince taraklar ile uzaklaştırılır. 7-10 gün içinde losyon veya şampuanlarla teda­viyi tekrarlamaksınız.
Cinsel partneriniz muayene olmalı ve infekte ise tedavi edilmeli.
İlk tedavi bitene kadar çocukları evde muhafaza etmelisiniz.
Sıcak, sabunlu su ile tüm çamaşırları, giysileri ve şapkaları yıkayıp yüksek ısı­da kurutmaksınız. Çok sıcak sabunlu suda tarak ve fırçaları en az 5 dakika bo­yunca yıkamalısınız.
Halıları, şilteleri, yastıkları, döşemeleri vakumlamalısmız.
İki aylıktan küçük çocuğunuz varsa veya gebelik mevcutsa, ürünleri kullanma­dan önce doktorunuza başvurmalısınız. FDA, lindan içeren ürünlerin doğru kul-lanılsalar bile ciddi yan etkiler yapabileceğini yayınlamıştır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz