BEYİN YORGUNLUĞU

BEYİN YORGUNLUĞU SORUNU
Bazen beynimizin çok dolu olduğunu, hiçbir şey düşünemediğimizi hissederiz.  hatta bir çok konuşmada, yoğun stresten yakınırız, başarılı olamadığımızı, konsantrasyon bozukluğu yaşayıp hatalı kararlar aldığımzı belirtiliriz. Bu tip belirtiler için uzmanlar ” Beyin Yorgunluğu”  olgusuna işaret ediyorlar.

Beyin yorgunluğu belirtileri arasında; unutkanlık, dikkat eksikliği, algılama eksikliği, öğrenme ve ezberleme zorlukları, beyinde ağırlık hissi, dikkatsizlik, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenme olduğunu vurgulayan uzmanlar, beyin yorgunluğunun ekonomik verilerle uğraşan kişilerde, yoğun iş temposuna maruz kalanlarda, öğrencilerde ve buna benzer birçok meslek grubunda yaşanabileceğini belirtiyorlar..

Beyin yorgunluğundan kurtulmak için, kaygı, endişe ve gerginlik oluşturan ortamlardan uzak durmakta yaar var.  Ruh ve beden sağlıklarına da dikkat etmek gerekli. Çalışma alanlarının yeterli oksijen almasına özen gösterilmelidir.  Düzenli spor etkinlikleri yapılmalıdır. Kuruyemiş ( Fındık, ceviz, badem, çekirdekli kuru üzüm) , yeşil sebzeler, böğürtlen, yaban mersini, somon ve sardalye balığı, üzüm suyu, elma, kepekli pirinç ve sıcak kakaonun beyin yorgunluğuna iyi gelen gıdalar olduğu bilinmektedir.  Yine makul oranda çay ve kahve beyin yorgunluğuna iyi gelir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz