Beyin Yorgunluğu ve Unutkanlık İçin Dinlenme Şart

Dikkatsizlik, tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, unutkanlık, bir konuya odaklanamama, konsantrasyon bozukluğu, algılama noksanlığı ve beyinde ağırlık hissi gibi belirtileri olan  Beyin Yorgunluğu her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Hastalık bu yönüyle, yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan bellek bozukluğu ve alzheimerdan ayrıdır. Yine beyin yorgunluğu düzelebilen bir tablo sunduğu için de tanı süresinin kısalığı önemlidir.

Beyin Yorgunluğu nedeniyle kişide öğrenme ve ezberleme güçlükleri görülmektedir. Uzmanlara göre bu sorunda, yeni bellek kaydında gecikme ve zorlanmaya rağmen beynin kayıtlama merkezi alzheimerdaki gibi bozulmamıştır.  Kişi, okuduğu şeyleri anlamak için tekrar tekrar okumak zorunda kalır. Kitabın bir sayfası okunurken, sık sıkı bir önceki sayfaya geri dönülerek bakılır. Ezberleme ile ilgili ciddi sorun yaratan bu durum kişiye daha çok zaman kaybettirir.  Beyin yorgunluğu nedeniyle kişide performans düzeyi hızla düşmeye başlar. İş arkadaşları ile olan ekip ruhu ve diyaloglarında zedelenmeler ortaya çıkar. Daha sinirli ve alıngan olan kişi bunu fark edebilir ama çoğunlukla adlandıramaz. 

  Beyin Yorgunluğu Ve Bellek Sorunlarının Nedenleri

Beyin yorgunluğunu tetikleyen, ortaya çıkmasına neden olan bir çok unsur vardır. Özellikle depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk ve anksiyete, beyin yorgunluğu ile kendini gösterebilir.  Kan şekerinin yükselmesi  ya da düşmesi nedeniyle beyin fonksiyonlarının bozulması, kronik stres, kaygılı kişilik özellikleri, çalışma alanındaki stresli iş hayatı örneğin çalışanların küçük odalarda sıkışık olarak iş yapması (ergonomik olmayan iş ortamları), elektronik cihazlar ve alkol tüketimi ilk akla gelen faktörlerdir.

 Beyin Yorgunluğunun Tedavisi

Tedavide temel yaklaşım beynin dinlendirilmesidir.  Beyin bir süreliğine, soruna neden olan unsura göre tetikleyici etkinlikten uzak tutulmalıdır. Örneğin uzmanlara göre kişinin beyin ayarı ve dengesi bilgisayar oyunları nedeniyle bozulmuşsa, en az 3 ay süreyle bilgisayar oyunlarından uzak durması sağlanmalıdır. Yine söz konusu kişi hiç bir öğrenme faaliyetine girmemelidir. Kimi uzmanlar ise bu durumlardaki öğrencilere, bir dönem okulu dondurmalarını önermektedir.  Bu dönemde öğrencinin hiç bir şey okumamaları, öğrenme süreci dışında olmaları istenmektedir.  Bu yaklaşıma göre tedavi sürecini yöneten uzmanlara göre,  kalıcı bozukluklar gelişmemişse beyin fonksiyonları eski fizyolojik sağlığına kavuşacaktır.

Antidepresan veya Anksiyolitik İlaçların Kullanılması

Uzmanlar, bilgisayar bağımlısı kişilere antidepresan ya da anksiyolitik ilaçlar verilmesinin etkisinin olmayacağını, hatta bu ilaçların kullanılmasının durumu daha da kötüleştirebileceğini belirtmekte.  Buna karşın TMS ile beyin resetlemesi sonuç verebilir. Davranışçı bilişsel terapiler, dikkat dağınıklığını ve öğrenme güçlüğünü düzeltmez ama oyun bağımlılığı konusunda işe yarayabilir. Ama en önemlisi beyni en az 2-3 ay dinlendirmektir.

 

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz