Besinler Hakkında Yazı

BESİNLER NEDEN GEREKLİ
Besin Nedir?
Canlıların yaşamsal etkinliklerini sürdürebilmeleri için gerekli enerjiyi sağladıkları gıdalara besin denir. Büyümek, gelişmek ve sağlıklı olmak için çeşitli besin öğelerini dışarıdan almamız gerekir. Besin öğelerinin dışarıdan alınarak vücutta kullanılmasına beslenme denir. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınmasına yeterli ve dengeli beslenme denir.
Canlılar beslenemezlerse yaşamlarını sürdüremezler. Doğadaki bütün canlılar büyüyebilmek ve yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için beslenmek zorundadır.  

Canlılar, doğduktan sonra büyür ve gelişirler. Büyüyebilmek ve gelişebilmek için ise beslenirler.

Yediğimiz besinlerin bir kısmı vücudumuzun kas ve kemik yapısına katılır. Böylece büyürüz. Dünyaya gelen bebek büyüyerek çocuk olur, çocuk büyüyerek yetişkin olur. Yetişkinler büyümezler.

İnsanlar belli bir yaşa gelince büyümelerini tamamlarlar.

Canlılar yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için gerekli olan enerjiyi besinlerden sağlarlar. Organlarımız çalışırken, soluk alıp verirken enerji harcarız. Yürürken, konuşurken, düşünürken harcadığımız enerji, uyurken harcadığımız enerjiden daha fazladır. Bu nedenle çok hareket ettiğimizde daha çabuk acıkırız. Vücudumuzun enerji ihtiyacı arttığı için beslenme isteği duyarız.

Enerji, canlı organizmalarda besinlerin parçalanması sırasında oluşan iş görme kapasitesidir.

Vücudumuz sürekli çalışan bir buzdolabı gibidir. Buzdolabının çalışması için enerjiye gereksinim vardır. Buzdolabı kullandığı enerjiyi elektrikten alır. İnsanlarında yaşamlarını sürdürebilmeleri için bir enerjiye ihtiyaçları vardır. Vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi yediğimiz besinlerden elde ederiz.

BİLGİ : Yiyecekler, büyüyüp gelişmek, hareket etmek, çalışmak, düşünmek için vücudun gereksinim duyduğu besin öğelerinin ve enerjinin kaynağıdır. 

BESİNLERİ NEREDEN ELDE EDERİZ ?

 İnsanlar, besinleri bitki ve hayvanlardan elde eder. Ayrıca yaşamsal etkinlikleri  düzenlemek için suya ve minerallere de ihtiyaç duyarlar.

BİTKİSEL BESİNLER

Bitkiler ve bitkisel ürünlerden elde ettiğimiz besinlerdir. bitkisel besinlerden bazılarıdır.

– Elma, armut, üzüm, muz, nar, portakal, mandalina vb. meyveler,
– Pırasa, ıspanak, marul, lahana, domates, salatalık, maydanoz, soğan, biber gibi sebzeler,
– Ekmek, kuruyemişler ve şeker  gibi  besinler , bitkisel  besinlerdir.
* Tahıllar: Buğday, arpa, çavdar, yulaf, pirinç, mısır vb.
* Baklagiller: Kuru fasulye, nohut, mercimek, bezelye vb.
* Turunçgiller: Portakal, limon, mandalina, greyfurt vb.
HAYVANSAL BESİNLER

Hayvanlar ve hayvansal ürünlerden elde ettiğimiz besinlerdir. Et, süt, yumurta, peynir, balık ve bal hayvansal besinlerden bazılarıdır.

SU, MİNERALLER VE VİTAMİNLER

Bunlar doğada hazır olarak bulunabildiği gibi bitkisel ve hayvansal yiyeceklerin içinde de bulunur. Vücudumuzun yüzde yetmişini su oluşturur.

YİYECEKLERİN İÇERİKLERİ VE NE İŞE YARADIKLARI

Yiyecek ve içeceklerin özellikleri farklıdır. Her besin vücudumuza ayrı bir işlevi vardır. Yiyeceklerin özelliklerini ve yaptığı işi bilirsek beslenmemize daha da dikkat ederiz. Yiyecekler, protein, karbonhidratlar ve yağlar enerji verici; su, mineral ve vitaminler de düzenleyici besinlerdir.

DÜZENLEYİCİ BESİNLER:
Su – Mineraller – Vitaminler
ENERJİ VERİCİ BESİNLER:
Karbonhidratlar    Yağlar
YAPICI VE ONARICI  BESİNLER:
Proteinler
İÇERİKLERİNE  GÖRE  BESİNLER
YAPICI VE ONARICI       ENERJİ  VERİCİ                  DÜZENLEYİCİ

 – Proteinler                            – Karbonhidratlar                       – Su

                                                         – Yağlar                                              -Mineraller

-Vitaminler

      PROTEİNLER

Hangi  Besinlerde  Bulunur ?

Et , süt , yumurta , yoğurt , balık , peynir gibi  hayvansal  besinlerde  bolca  bulunur. Bitkisel  besinlerden  tahıllar , baklagiller ve kuru  yemişler  protein  bakımından  zengindir. Nitrik  asit  damlattığımızda  rengi  sarı  olan maddelerde  protein  vardır. Vücudumuzda meydana gelen büyüme, gelişme, kırık ve yaraların iyileşmesi proteinler sayesinde gerçekleşir.

Proteinler, büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücudumuzda oluşan yaraların iyileşmesini sağlar. Bu nedenle proteinler yapıcı ve onarıcı besinler olarak adlandırılır. Saç ve tırnaklarımızın uzamasını sağlar. Vücudumuzun mikroplara karşı direnci ve zekâmızın gelişmesi için de proteinlere ihtiyaç duyarız.

Büyüme ve gelişme dönemindeki bebekler ve çocuklar yeterince protein almazlarsa büyümeleri yavaşlar ya da durabilir. Çünkü yeterince protein almazsak kemik ve kaslarımız gelişemez.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

9 Yorum

  1. Besinler hakkında okuduğum en güzel yazıydı. Teşekkür ederim.

  2. Baya emek harcanmış belli… Bunu hazırlayanlara çok çok teşekkürler, bizim için emek harcamışlar… Bunu hazırlayan kimse ona çok teşekkür ederiz…

  3. sitenizi başarılı buluyorum.devamlı takipteyim.bende sağlık açısından insanlara faydalı olmak için bir site kurdum.inşallah kullananlara elimden geldiğince faydalı bilgiler vermeyi planlıyorum.sizi takip ediyorum 🙂

Comments are closed.