Bebek Döküntüleri

Zaman zaman karşılaşılan kaşıntı ve döküntü problemlerinin bir çok nedeni olabilir. Bunlara, böcek ısırmaları, allerjik reaksiyonlar neden olabilirler. Beşik Döküntüsü. Bebeğinizin kafa derisinde oluşan kabuklu ve pullu bir dö­küntü. Bebeğinizi sadece haftada bir defa ılımlı bir şampuanla ve ılık su ile yıkayı­nız. Kabuklu alana bebek yağları uygulayın ve kabukları nazik bir şekilde banyodan sonra yumşak bir fırça ile çıkarın. Eğer döküntü kırmızı ve hassas ise, haftada bir de­fa yüzde 0.5’lik hidrokortizonlu krem kullanın.
Isı Döküntüsü. Küçük kırmızı lekeler veya yumrular genellikle boyun, sırtın üst kesimi, göğüs ve kollarda oluşur. Bu zararsız döküntüler, sıcak, nemli havalarda oluşur ve özellikle eğer bebeğiniz çok sıkı bir şekilde giydirildiyse ortaya çıkar. Ay­nı zamanda bebeğinizin ateşi çıktığında da oluşur.
İsilik. Burunda ve yanaklarda ufak (toplu iğne başı) beyaz lekeler şeklindedir. Doğumda ortaya çıkar. Tedavisiz, bir süre sonra kendiliğinden geçer.


Yenidoğan Sivilcesi. Doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde kırmızı yumrular şeklinde oluşur. Günlük olarak nazikçe bebeğinizin yüzünü duru su ile yıkayın ve haftada iki defa ılımlı bir sabunla yıkayın. Yenidoğana veya çocuğa sivilce krem ve losyonları kullanmayın.

Tükürük Döküntüsü. Yanak ve çenede oluşan gelip geçici olan bir döküntü. Yi­yecekler, tükürük ve balgam nedeniyle oluşur. Yemek yendikten veya tükürük sal­gısından sonra bebeğinizin derisini temizlemek ve kurutmak, bu döküntüyü engel­ler.
Çocuk Bezi Döküntüsü. Kırmızımsı, kabarık derinin çocuk bezi bölgesinde özel­likle deri kıvrımlarında olması nedeniyle oluşur. Bu hassasiyet, genelikle nemden dolayı oluşur. İdrardaki ve dışkıdaki asidite, çocuk bezi ısınmasından olan irritas-yon nedeniyle oluşur. Bazı bebeklerde alt bezinde temizlenmesi için kullanılan de­terjanlar veya sentetik pantolonlar ve tek kullanımlık çocuk bezleri nedeniyle dö­küntü oluşur. Bazen de çocuk bezi döküntüsüne bir mantar infeksiyonu sebep olur.
Bebek bezini sık değiştirin, çocuk bezini sıkıca bağlamayın ve deriye hava tema­sının olmasına dikkat edin. Plastik pantolonlardan uzak durun. Kumaştan olan çocuk bezi kullanın veya bir defa kullanılan toplanmayan çocuk bezi kullanın. Ilımlı bir sabun (Dreft veya Ivory) ile çocuk bezini yıkayın ve ço­cuk bezini bakterilerden arındırmak için bir bardak sirke ilave edin. Yumuşatıcı­lardan uzak durun.
Her çocuk bezi değiştiğinde duru su ve ılımlı bir sabunlu bez ile o bölgeyi yıka­yıp kurulayın.
Çinko oksid gibi ince bir tabaka koruyucu krem veya merhem uygulayın. Tek kullanımlık çocuk bezi kullanıyorsanız, değişik bir marka çocuk bezi deneyin Çocuk bezini silmeyin çünkü, çoğu parfüm veya alkol içerir. Eğer döküntüyü temizlemek zor ise, bebeği ılık suda 15 gram sirkeli su ile karı­şık bir banyo teknesine yerleştirin.
Mısır nişastası veya talk pudrası kullanmayın. Bu, durumu daha da kötüleştirilebilir.
Eğer yukarıdaki öneriler işe yaramaz ise; döküntü morlaşır veya kabuklaşıp su top-
larsa, bebeğiniz ateşlenirse sağlık danışmanınıza başvurunuz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz