Az Uyku ve Şişmanlık

50 yaş altındaki 6500 kadının incelenmesi sonucu  7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgelerinin daha fazla yağlandığı görüldü. İncelemede, kadınların sağlık sorunları ile ilgili bilgi alındı, ağırlıkları ve boyları ölçüldü. Araştırma, Uppsala Üniversitesi’nde Akciğer Hastalıkları uzmanı Dr. Jenny Theorell-Haglöw’un başında bulunduğu araştırma grubu tarafından yapıldı.   Yapılan araştırmanın sonuçlarını değerlendiren  Dr. Jenny Theorell-Haglöw, günde 5 saat uyuyan bir kadının bel bölgesinin, 8 saat uyuyan bir kadına göre 6 santimetre daha kalın olduğunun tespit edildiğini söyledi.

İsveçli doktorların araştırması Sleep Medicine dergisinde yayımlandı. Buna göre, 7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgesi kalınlığının 89,8 santimetreye kadar çıkıyor. Dr. Haglöw, bunun da sağlık açısından büyük risk taşıdığını, bel bölgesinde normal sınırların üzerinde yağlanma olanlarda diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığının daha fazla olduğunu hatırlattı.

Dr. Haglöw, az uyuyanların bel bölgesinde neden yağlanma olduğuna dair birkaç açıklama olduğunu, en önemli nedeninin kortizol ve büyüme hormonu salgı miktarının etkilenmesi olduğunu belitiyor.  İkinci neden ise Dr. Haglöw’e göre,  yemek yemeye daha fazla zaman ayırılması.

Sizin İçin Seçtiklerimiz