Android İşletim Sistemli Telefonlara Antivirüs

Sosyal paylaşım sitelerinin kendi uygulamaları ile entegre olarak gelen ve IPHONE, IPOD, ANDROID işletim sistemli mobil cihazlar önümüzdeki yıllarda virüsler tarafından daha fazla etkilenecek. Bunun anlamı mobil cihazlara virüs tehdidi artışının yaşanması.  Özellikle Facebook uygulamaları, kişsel bilgilere ulaşma özelliği taşıması açısından virüs vb saldırılarına daha açık hale geliyor.

Bu uygulamalara izin veren kullanıcının tüm bilgilerinin çekilmesi sonucu doğabiliyor. Facebook sıkça yaptığı güncellemelerle, üyelerin güvenlik amaçlı kişisel ayarlamalarını da resetliyor.  Kapatılmış, donrurulmuş facebook hesaplarının her an yeniden oluşacağı, ya da yapmış olduğunuz değişikliklerin iptal riski her zaman var. Facebookta kişisel ayarlarınız tek başına yeterli olmuyor. Mobil telefonların özellikle akıllı telefonlara  Android İşletim Sistemli Telefonlara da Antivirüs programı yüklemek gerekli.

Mobil cihaz kullanımının beklenin çok üstünde olması ve giderek genişleyen mobil pazarı virüs yazarlarının da iştahını kabartıyor. Kimilerine göre mobil pazarı 2013 yılında PC pazarının önüne geçecek. Bu da antivirüs ve güvenlik yazılımı firmalarının mobil cihaz yazılımlarına ağırlık vereceği anlamı taşıyor.

 Ülkemizde özellikle Android özellikli telefonlar yaygın olarak kullanılıyor. Yapılan son araştırmaya göre Türkiye’de cep telefonu yenileme süresi 1 yıl. Bu da Cihazı piayasaya süren firmaların, ülkemizi yazılım ve donanım anlamında test aracı olarak kullanması anlamına geliyor. Bir çok firma, en yeni modellerini ilk Türkiye’ye getiriyor. Android işletim sistemli telefonlar için indirilen programların da kişisel rehberinize, arkadaşlarınızın telefon bilgilerine ve Twitter, gmail, Facebook vb. bilgilerine teorik olarak ulaşma şansları var. Kısaca  akıllı telefonlar bu  riskle karşı karşıyalar.

Eğer sizin de Android işletim sistemli bir cep telefonunuz varsa,

 Avast tarafından hazırlanan ve tümüyle ücretsiz olarak indirilebilen  avast! Mobile Security   programını önerebiliriz.  avast! Mobile Security indirme linki

Sizin İçin Seçtiklerimiz