Aman Tanrım diyeti

Aman Tanrım Diyeti

Bu günlerde çok ama çok konuşulan bir diyet var. Türkçesi Aman Tanrım diyeti. “Six Weeks to Oh My God” (Aman Tanrım) isimli diyet kitabından bahsediyoruz aynı zamanda. İsminden de anlaşılacağı üzere 1 haftalık disiplinli ve sistemli bir çalışmadan sonra olacakları duyunca insanın Aman Tanrım! diyesi geliyor.  Kitap şimdiden, ITunes kitap listelerinde Dukan diyetini de geçerek en fazla satanlar arasına girdi. İngiliz vücut geliştirme koçu Venice A. Fulton tarafından kaleme alınan kitaba konu olan diyetin yoğun ilgi görmesine gelince: Kitap  altı haftada istenilen forma kavuşmayı vaat ediyor. Bu olağandışı kısa süre nedeniyle diyetin adına Aman Tanrım diyeti adı verilmiş. Diyete göre altı hafta boyunca uygulanması gereken altı formül şöyle:
1- Kahvaltı Yok
Sabah uyanıldığında, geceden kalan son enerjisini henüz tüketmemiş olan bünye, kahvaltı etmeden hareket edildiğinde yağ depolarını kullanmak zorunda kalacaktır. Özellikle yağ oranı fazla olanlar bu açıdan daha fazla yağ yakma şansına kavuşabilir.
2- Soğuk Duş

Her sabah en fazla 15 dakika buz gibi suda duş almak, vücutta depolanmış yağların yakılmasını ve metabolizmanın 12 ila 15 saat boyunca hızlanmasını sağlar. Fakat, dikkat edilmesi gereken nokta, birden soğuk suya girmek yerine vücudu 2-3 dakikada kademeli olarak alıştırmak ve soğuk suyla dolu küvette en az 5 dakika boyunca oturmak olmalı.
3- Duş Sonrası ilk kahve
Açken içilen kahve ise, vücudun yağ yakımını hızlandırmasını sağlar. Zira kahve, yağ hücrelerini kırarak onların kana karışmasını sağlar. Kahve içeriğindeki kafeinin yağ yakıcı işlevi sayesinde kilo vermek daha kolaylaşır.
4-Egzersizler
Kahve içtikten sonra en az 30 dakika egzersiz yapmak gerekli.  Zira, bu yapılmazsa yağ hücreleri karıştığı kanda asılı kalır.
5- Yemek
Sık sık ve az yemek yerine günde üç doyurucu öğünle atıştırmalardan uzak beslenmek gerekli.  Vücuttaki yağlar ancak enerji girişi olmadığında yakılmak üzere tutulur. Öğünler arasında uzun süre boşluk olmazsa vücut yağ yakma sürecine giremez. Günün ilk yemeği için öğle saatleri, öğle yemeği için 16, akşam yemeği için 20 ideal saatler.
6- Karbonhidratlar
Öğünlerin yüzde 50’sinin protein içermesi isteniyor. Günde 120 gramdan fazla karbonhidrat alındığında iştahı kontrol altında tutmak daha da zorlaşıyormuş.  Ayrıca günde üçten fazla meyve yemenin sağlıklı olmadığı vurgulanmış.

Karnını forma sokmak için Balon Şişirin
Bir paket balon alın. Özellikle yatmadan önce yani akciğerlerin kapasitesinin en fazla azaldığı sırada bir ayna önünde patlayana kadar şişirin. Bir balonla başlayıp toplam 20 balon şişirecek kapasiteye ulaşana kadar her gün bir balon fazla şişirin..

Evet yukarıdaki öneriler Aman Tanrım diyeti adlı kitaptan alıntılanmış.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

  1. Aman tanrım diyetini deneyen var mı? Bir de bu bir haftada zayıflama sağlıklı olur mu sizce? 1 haftada zayıflarız diye başka hastalıklara kapılmayalım.

  2. Sıfır beden olayım, belim ince olsun, bacaklarım düzgün görünsün, kalçam dik olsun derken sağlığı bozmayalım da :)))

Comments are closed.