Alzheimer Hastasına Özel Huzurevi Geliyor

Alzheimer hastalarına özel huzurevleri geliyor. Sadece Alzheimer hastası yaşlıların kalabileceği ihtisas huzurevleri kuruyor.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,  yalnızca Alzheimer hastası yaşlıların kalabileceği ihtisas huzurevleri kuruyor. Alzheimer hastaları için, yabancı ülkelerde başarıyla uygulanan örnekleri olduğu belirtiliyor.  Alzheimer hastaları için yapılacak  bu özel uygulamada;  ünitenin fiziksel özellikleri, mimarisi ve uzman kadrosu  bulunmakta ve tamamen Alzheimer’lı yaşlılar için özel olarak düzenleniyor. Uzmanlar, sağlık problemi olmayan yaşlılarla bir arada kalan Alzheimer hastalarının bu süreci rahat geçiremediğini aktarıyor.

Çalışma Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tarafından Yürütülüyor.
Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaşlılara sunduğu yeni hizmet modelleri arasında öncelikli olarak huzurevini tercih etmeyen yaşlılar için büyük kapasiteli huzurevleri yerine daha düşük kapasiteli ev tipi, sokak tipi projelerin, bağımsız bahçeli, müstakil kuruluşların açılmasını da planlıyor.

Alzheimer hastalarına özel huzurevleri projesiyle ilgili çalışmaları bakanlığa bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü yürütüyor. Genel Müdürlük, hafıza sorunları, konuşma ve iletişim problemleri, aşırı ve zorlu reaksiyonlar, zaman ve mekân kavramı kaybı, beslenme sorunları, kişisel ek bakım ihtiyaçları, yürüme ve denge problemleri yaşayan hastaların, daha özel ve daha hassas bakılmasını hedefliyor.

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz