ALES Sonbahar Başvuru Tarihi

ALES Sonbahar Başvuru Tarihi 24 eylül
ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) başvuruları 24 Eylül Pazartesi günü başlıyor.
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) yapılan açıklamaya göre, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanmak veya bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin gireceği ALES’in, sonbahar dönemi başvuruları 24 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına girmiş olma koşulu aranmayacak ve sınav sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmayacak.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri gerekecek. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmuyor.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecekler. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecek.

ALES’e başvurmak isteyen adaylar, 2012-ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin ”http://www.osym.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı yapılmayacak. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 11 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Ben 2 yıl önce ALES ten 60 sayısal puan aldım. Yüksek lisans yapmanın da cazibesi kalmadı artık. ALES puanları kaç yıl geçerli? Bilgisi olan var mı?

Comments are closed.