Akıllı Kimlik Kartları Yaygınlaşacak

Birçok kişi sahte kimlik mağduru olurken yaklaşık 700 bin kişinin mahkemelik olduğu belirtildi. Sahte, çalıntı veya kayıp kimliklerle yaşanan sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar hızlandırıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Nihat Ergün, Bolu’daki pilot uygulamanın başarıyla sonuçlandığını ve 2013 Haziran ayından itibaren 2 milyon vatandaşa akıllı kimlik dağıtılacağını söyledi. Bakanın açıklamasına göre 3 yıllık bir geçiş süreciyle bütün vatandaşları yeni kimlik kartını, elektronik kimlik kartını kullanmış olacaklar. Akıllı kimlik kartları sadece bir nüfus kâğıdı gibi olmayacak. Çipli yeni kimlik kartları ehliyetten banka işlemlerine, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda kullanılabilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Nihat Ergün, NTV’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, çipli kimlik kartlarının nasıl kullanılacağına dair bilgiler de verdi.
Buna göre istenirse bu akıllı kartla bankamatikten para çekebilecek, sağlık hizmeti almak isteniyorsa akıllı kartla alınavak. Stadyumlarda giriş, sağlık hizmetleri kısacası kimlik gerektiren her yerde kullanılacak ve kayıt altına alınacağı için denetimlerde kolaylık olacak.

700 binden fazla kişi sahte kimlik kartı ile işlem yapmak nedeniyle mahkemelik durumda. Birçok insan adına sahte kimlikle krediler alınmış durumda, birçok insan adına alışverişler yapılmış durumda. Birçok insan adına noterlerden belge düzenlenmiş durumda. Noter baktığı zaman bu kimlik kartı sahte mi, değil mi bunu bilmiyor Akıllı kart kullanımı sayesinde sahte kimlik kartı diye bir mesele kalmayacak.

Sizin İçin Seçtiklerimiz