23 NİSAN BAYRAMI VE ÇOCUKLUĞUM

23 NİSAN HAKKINDA YAZI
23 Nisan sözü geçti mi içimde müthiş bir ürperme olur. Öyle bir heycan duyarım ki çocukluğuma giderim hemen. Sınıfımızı nasıl süslediğimizi, öğretmenimizin kara tahtaya tozlu tebeşirle yazdığı “Bu gün 23 Nisan, kutlu olsun ülkemize” canlanır gözümde. Hiç unutmam 23 Nisan da çıkmıştım il kez sahneye. Küçük Ali adlı piyeste Küçük Ali olmuştum. Bu duygu anlatılmaz ki? Piyes bittiğinde köylüler beni çok alkışlamıştı. Hani sen ölmüştün? diyen köylülere bakıp, çocukca anlatırdım. Düşman askerleri beni vurduğunda kalabalıktan kadınlar ve yaşlılar ağlıyordu. 23 Nisan bende böyle kalıcı etki yaptı. Eminim ki başka insanlar da da etkisi halen devam ediyor.

Büyük komutan, eşsiz lider Atatürk, Türk halkına bu armağanı verdi. Onun önderliğinde yürüyen atalarımızdan bize devredilen ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ sözü her şeyi anlatıyor.


23 Nisan deyip geçmeyin. 23 Nisan için çok konuşmalar, bitmeyen uzun yazılar şiirler yazılır ama bizler Türk milleti olarak bu çocuksu duygularımızla bu günlere taşıyabildiysek 23 Nisan sonsuza kadar bayram olarak kutlanacaktır.
Sizlere 23 Nisan için yazmış olduğum şiiri gönderiyorum. Şimdiden kutlu olsun 23 Nisan.

Çocukluğum 23 Nisan

Benim adım 23 Nisan,
Çocuklar sever beni,
Öper koklar beni,
Coşar kutlar beni.

Benim adım 23 Nisan,
Egemenlik milletindir,
Demiştir büyük insan,
Armağandır yurduma.

İlhan Karaslan
Fizik Öğretmeni

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

  1. 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramı kutlu olsun. Ben şimdiden kutlayayım da sonra uğrayamıyorum internete 🙂

Comments are closed.