19 Mayıs Konuşma Metni

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Konuşması

I. Dünya Savaşında yenik sayılmamız üzerine ülkemiz düşmanlarca işgal edilmişti. Ordularımız dağıtılmış, Türk Milletinin bağımsız yaşama hakkı elinden alınmıştı. Mustafa Kemal, İstanbul’dan Bandırma Vapuruna binip “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi. Atatürk “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir.” diyerek, Kurtuluş mücadelesini böylece başlatmış oldu.

19 Mayıs 1919 günü başlatılan bağımsızlık savaşı, Türk Ulusu’nu uçurumun kenarından döndürmüştür. Atatürk, Samsun’a ayak basar basmaz düşüncelerinde olgunlaştırdığı, “ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk Devleti kurma” kararını aşama aşama hayata geçirmiştir.

Yüce Atatürk’ün doğum günü kabul ettiği 19 Mayıs, laik, demokratik, çağdaş, aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımı olmuştur 19 Mayıs bu yönüyle, Atatürk’ün ve Ulusumuzun yazgısının kesiştiği bir dönüm noktasıdır.

19 Mayıs’ta “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyen ruh vardır. 19 Mayıs’ta “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez” diyen inanç vardır. 19 Mayıs’ta “Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir” diyen güç vardır. Cumhuriyet vardır.

19 Mayısın ruhunda, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine ve onunda üzerine çıkarmayı, Atasına söz vermiş Türk Gençliği ! vardır. İşte bu sebeple Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin istikbalini, bu güzel vatanı, ay yıldızlı bayrağı ve bu büyük bayramı hiç tereddütsüz siz gençlere emanet etmiştir.

Ülkemiz yer altı ve yer üstü zenginlikleri, coğrafi konumu, enerji ve su kaynakları nedeniyle düşmanlarımızın her zaman arzuladıkları ve kıskandıkları topraklar olmuştur. Avrupa ve Asya’yı birleştiren Anadolu topraklarında güçlü devlet, lider ülke Türkiye’nin varlığı, bazı dış güçlerin çıkarlarına ters düştüğü için engel olunmak istenmektedir.

Geleceğin dünyasında, milli değerlerine sahip çıkan, iyi eğitimli, karşılaştığı sorunları akıl, bilim ve uzlaşma ile çözebilen nesiller söz sahibi olacaktır. Kuşkusuz bu süreçte en önemli görev ailelere ve biz eğitimcilere düşmektedir. Gençlerimizi anlamak için çaba gösterilmeliyiz. Dayatmacı olmak yerine, onların düşüncelerine değer vermeli, sevgiyle, hoşgörüyle yaklaşmalıyız. En değerli varlığımız olan gençleri, kendine güvenen, güçlü, yetenekli ve donanımlı olarak yarınlara hazırlamalıyız. Gençlerin ülkemizin geleceğine Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda yön verilmelerini sağlamalıyız.

Bu güzel ve kutsal vatanı bize emanet eden önderimiz, Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi, saygı ve gönül borcuyla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, saygılarımı sunuyorum.
Bayramınız Kutlu Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.